Budoucnost vztahu Španělska a Katalánska je velkou neznámou

Londýn – Britská stanice BBC poukazuje na to, že budoucnost komplikovaného vztahu mezi Španělskem a Katalánskem je po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti regionu velkou neznámou. Výsledky zakázaného hlasování, jehož se zúčastnilo 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů, je ale prý třeba brát s rezervou.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Po násilnostech španělské policie je ale vyhlášení nezávislosti Katalánska pravděpodobnější než dříve, soudí ve svém komentáři server BBC News. Je podle něj s podivem, že Evropská unie násilí bryskně neodsoudila - s výjimkou Belgie a Slovenska.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson na twitteru nesdělil nic víc, že referendum je záležitostí Španělska a že španělská ústava by měla být dodržována. Agentuře Reuters pak sice řekl, že je násilím „znepokojen", ale přímo ho neodsoudil.

The Guardian pak píše, že násilné potlačení referenda u ostatních členů Evropské unie vzbudilo otázky, zda vláda v Madridu dodržuje demokratické normy. Akce španělské vlády podle The Guardian přinese jen to, že další fáze katalánské kauzy bude radikálnější.

„Španělský premiér Mariano Rajoy udělal všechno pro to, aby referendum, které soudy označily za nezákonné, překazil. Jeho výzvy a výhrůžky ale nebyly nic platné. To je demokracie. Jeho následné rozhodnutí použít fyzickou sílu proti civilistům prosazujícím své základní demokratické právo je mrazivým dozvukem minulosti země a nepěkným varováním do budoucna. Je to diktatura," uvedl list.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Lampeduse hořely desítky lodí, kterými připluli migranti

06.06.2020 21:26 Aktualizováno Desítky lodí, jimiž od afrických břehů na italský ostrov Lampedusa dorazili migranti, v pátek večer…

Koronavirem se nakazilo už 7 milionů lidí. 400 tisíc zemřelo

06.06.2020 20:26 Ve světě je evidováno už sedm milionů lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2, informovala dnes…

Muž zavraždil v Rakousku dvě ženy, v Itálii spáchal sebevraždu

06.06.2020 20:11 Dvě ženy zavraždil na jihu Rakouska 63letý muž, který následně uprchl do severní Itálie. Když jej v…

Oslavy vylodění v Normandii se kvůli pandemii nesly v komorních duchu

06.06.2020 19:56 Téměř bez veteránů se letos musely obejít oslavy 76. výročí vylodění západních spojenců v Normandii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy