Co to EU zkouší? Analytik varuje před strategickou katastrofou

NÁZOR - Jednání o brexitu zabředla do chaosu a chaotická budou i nadále, varuje ekonomický analytik a komentátor Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent konstatuje, že tento předpoklad potvrzují poslední události a je třeba uvědomit si, že britská vláda od počátku jednání nedisponuje žádnou jasnou strategií.

Brexit

Hry rozehrály obě strany

Britský ministr financí had Phillip Hammond jasně prosazuje měkký berxit, když například varuje, že letecká doprava mezi Spojeným královstvím a EU by se mohla dokonce zastavit, pokud by nedošlo k dohodě, připomíná analytik. Dodává, že podle Hammonda by britská vláda také neměla zbytečně utrácet peníze za plánování scénářů, co by nastalo, když k dohodě mezi Londýnem a Bruselem nedojde.  

Proti tomu britská premiérka Theresa Mayová sice dává najevo, že by k nějaké dohodě dojít mělo, ale zároveň zřetelně tvrdí, že jednání o brexitu by neměla trvat déle než do března 2019, podotýká McRae. Zdůrazňuje, že rozhovory se přitom zdají být ve slepé uličce a ministr pro brexit David Davis varuje, že se Británie má připravit na scénář bez dohody.  

"Cílem je vytvořit tlak na vyjednavače EU, stejně jako v případě řečí o tom, že země hledá alternativu v podobě připojení se k USA, Kanadě a Mexiku v rámci Severoamerické dohody o volném obchodu," píše komentátor. Konstatuje, že s ohledem na rozměr problému a složitost jednání by měla v Británii existovat disciplinovaná, stejně smýšlející skupina ministrů - obdoba válečného kabinetu -, která by prezentovala odsouhlasenou jednotnou strategii.

Taková strategie ale neexistuje, deklaruje McRae s tím, že by bylo mylné vinit pouze britskou stranu. Odkazuje na nedávné prohlášení dánského ministra financí Kristiana Jensena, podle něhož EU hraje "hru" se svými požadavky na vysoké platby za brexit a voláním po "urychleném" kompromisu.

Taková situace podle analytika vede k hlubšímu problému - struktura vyjednávání, tedy nejprve dohoda o podmínkách rozchodu a teprve poté rozhovory o vzájemném obchodu, staví odcházející zemi do nevýhodného postavení. "V případě Spojeného království jsme obzvláště v nevýhodě, jelikož jednou ze dvou našich silných karet je příspěvek do rozpočtu EU, zhruba 10 miliard liber," píše McRae. Soudí, že hrát na tuto kartu, aniž by z toho neplynul přístup k evropskému trhu, by bylo hloupé, a proto je třeba učinit kompromis.

EU hraje takticky tvrdou hru a požaduje co nejvíce, přiznává Brit. Důvod je podle něj jednoduchý: Brusel má přijít o druhého největšího přispěvatele do společného rozpočtu a čím víc dokáže od Spojeného království získat, tím méně bude třeba následně tlačit na zbylé členské státy.

Možnost zvrátit brexit slábne

"Pak je zde pochopitelná touha podpořit zastánce setrvání (v EU) skrze pokus přesvědčit Brity, že to vše byla špatná myšlenka," píše komentátor. Dodává, že Brusel se snaží oslabit již tak slabou britskou vládu a případně přimět obyvatele Spojeného království k přehodnocení svého rozhodnutí, ale ačkoliv se část Evropanů i Britů k této možnosti stále upíná, ta je každým dnem méně pravděpodobná.  

To, co je takticky prozřetelné, se může stát strategickou katastrofou, varuje analytik s tím, že některé členské státy EU, například Dánsko, si jisté riziko již uvědomují. Poukazuje, že zaznělo mnoho komentářů o nejasných cílech Velké Británie, které jsou sice oprávněné, ale zároveň zaznívá jen velmi málo komentářů o nejasných cílech EU.

Otázka podle komentátora zní, zda Evropa chce mít přátelský a konstruktivní vztah se svým bývalým členem, nebo je připravena na bouřlivé a komplikované soužití. Čím větší bude v Británii panovat dojem, že Evropa se chová lakomě, tím větší bude riziko antagonistického vztahu, obává se McRae. Připomíná, že na slovech záleží a jedním z nejvíce deprimujících aspektů některých nedávných prohlášení politiků na obou stranách je právě drsná rétorika.

Rozhovory o brexitu by se měly týkat praktických věcí, nikoliv postojů, nabádá analytik. Varuje, že čím méně zdrženlivá bude rétorika, tím pravděpodobnější je hořký vztah mezi EU a Británií, alespoň ve střednědobém horizontu.

"S rozvodem musí souhlasit oba a koncept, že pouze jedna strana nese vinu byl dávno vyvrácen. Ve skutečnosti není čas na hry," píše McRae. V té souvislosti dává zapravdu dánskému ministru financí Jensenovi, že rozhovory přece nejsou žádná "raketová věda".

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Žena nalezená se ztrátou paměti v Chorvatsku je ze Slovenska

22.09.2021 18:03 Chorvatská policie dnes oznámila, že identifikovala ženu nalezenou před deseti dny v odlehlé části…

V Rakousku přibylo od úterka přes 2000 nakažených

22.09.2021 14:30 Rakouské úřady zaznamenaly za poslední den 2022 nových případů koronavirové nákazy, což je výrazně…

Na Slovensku startuje další vlna. Přibylo přes 1000 nakažených koronavirem

22.09.2021 12:54 Aktualizováno Laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily za úterý 1180 případů koronavirové nákazy, což je…

Francie popírá, že by chtěla nabídnout své místo v RB OSN Evropské unii

22.09.2021 11:47 Elysejský palác dnes popřel zprávu britského deníku The Daily Telegraph, podle níž je Francie…

PŘEHLED: S čím se musela potýkat čtvrtá vláda Merkelové?

22.09.2021 08:47 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Šíření nákazy v Německu zpomaluje, nových případů je 10.500

22.09.2021 06:25 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomaluje. Institut Roberta…

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Související:

Právě se děje

reklama