Prezidenti V4 podpořili integraci západního Balkánu do EU, Zeman varuje před mešitami

Szekszárd - Prezidenti zemí visegrádské čtyřky (V4) na jednání v maďarském Szekszárdu podpořili integraci zemí západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu. Vrcholní představitelé zemí V4 hovořili také o digitalizací a s tím spojenými riziky.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

EU
doporučujeme

"Všichni čtyři prezidenti se jasně shodli na tom, že zejména v Bosně dochází k nebezpečí dalšího šíření radikálního islámu. Jsem rád, že zejména mí kolegové upozornili na to, že toto šíření je ze značné míry financováno zdroji ze Saudské Arábie," řekl český prezident Miloš Zeman. Dodal, že tyto peníze neslouží k obohacení Bosny či sousedních zemí, ale spíše na investice do mešit a minaretů, což může vzbudit ohnisko náboženské nesnášenlivosti.

Podle slovenského prezidenta Andreje Kisky se zemím západního Balkánu ekonomicky příliš nedaří a mezi státy regionu přetrvávají historické křivdy. "Co ale všechny ty lidi spojuje, je touha být v Evropské unii," řekl Kiska. Dodal, že těmto zemím je třeba dát ohledně evropské integrace naději, což jim může pomoci v řešení problémů.

Prezidenti řešili také digitalizaci. "Česká republika je nejprůmyslovější zemí Evropy, tak jsem si vybral aspekt robotizace. Robotizace může vést k výrazným úsporám pracovních sil a je otázka, co s tím dělat. (...) Stále máme větší zájem na tom, aby rostla naše životní úroveň než na tom, abychom měli více volného času," míní Zeman. Dodal, že robotizace nebude vytvářet nové sociální konflikty, pokud vlády v rozumné míře budou usilovat o zkrácení pracovní doby.

Kiska upozornil, že prostřednictvím sociálních sítí se úspěšně a agresivně šíří extremistické názory. Maďarský prezident János Áder uvedl, že sociální média poskytují možnosti k tomu, aby je zneužívali teroristé.

Hovořilo se také o takzvaném konceptu cirkulární ekonomiky, tedy systému odpadového hospodářství, v němž se maximum použitých materiálů vrací do výrobního procesu a minimum jich končí na skládkách. "Existuje setrvalý spor mezi lidmi, kteří se zastávají spaloven jako efektivního způsobu využívání odpadu pro energetické účely. Pak existuje odpor vůči spalovnám. Naše diskuse spíše prokázala, že bychom mohli být nikoli fanatickými, ale realistickými zastánci spaloven," řekl Zeman. Jeho maďarský kolega Áder upozornil na nadměrné využívání přírodních zdrojů a nutnost zabývat se nejen řešením ekologických problémů, ale i uspokojením požadavků průmyslu.

Prezidenti se zabývali také dvojí kvalitou potravin, která byla jedním z témat i na pátečním setkání premiérů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska v Bratislavě. "Nesouhlasíme s prodejem horších výrobků našim spotřebitelům, v moderní Evropě není místa pro diskriminaci," řekl polský prezident Andrzej Duda. Způsob řešení problému podle něj bude zkouškou evropského společenství. "Jsme stejnými členy EU a máme stejná práva," řekl také maďarský prezident Áder.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V institucích EU má zmatek i Babiš. Náš průvodce Vám pomůže je rozeznat

23.05.2019 15:18 V průzkumech veřejného mínění v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu se ukazuje, že Češi…

Nad Británií se stahují mračna, o brexitu se v červnu hlasovat nebude

23.05.2019 14:54 Aktualizováno Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě s Evropskou…

Kickl zkritizoval rakouského prezidenta za postup v krizi, média ho naopak…

23.05.2019 14:48 Člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl, který ve středu přišel o funkci ministra vnitra,…

Le Penová musí zaplatit 300 000 Eur za zaměstnání fiktivní asistentky

23.05.2019 14:05 Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama