Merkelová s Macronem mají nový plán na ovládnutí. Co se změní?

Londýn – Vyjednat Brexit není jednoduchá záležitost, to už je jasné od začátku. Nyní se však Francie i Německo otevřely diskuzi, podle všeho chtějí mít co nejhladší odchod, který tolik nezasáhne obyvatele. Odborníci však tvrdí, že se jedná pouze o trik, jak si ponechat vliv na budoucí dění na Britských ostrovech.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Zatím se zdá, že evropští lídři podávají Britům pomocnou ruku, když otevírají debatu na budoucí obchodní vztahy. Jenže Berlín i Paříž se snaží do diskuze zahrnout i budoucí úlohu Evropského nejvyššího soudu, který bude dohlížet na práva občanů, což ale Londýn striktně odmítá, protože už nechce připouštět diktát z Bruselu.

Francie a Německo patří k nejvlivnějším členům EU a jejich činy často mluví za celou organizaci. Současný rozpor o fungování Evropského soudu je tak nepříjemnou připomínkou Britům, že počáteční fáze Brexitu ještě není stále ujednaná a rozchod nebude zdaleka tak jednoduchý. Obě strany přitom neustále potvrzují, že blaho občanů je na prvním místě, přitom dlouhá jednání bez řešení vnáší obavy do osudů expatů ve Spojeném království.

Evropská unie se však jen tak nevzdá možnosti i nadále ovlivňovat Velkou Británii a dohoda v téhle oblasti bude vznikat velmi zdlouhavě a složitě. Evropští diplomaté však kritizují zprávy o tom, že by to byl pouze plán Merkelové a Macrona, ale že naopak se na tomto postupu shodla celá komise, tudíž je to rozhodnutí všech členských států, jak se postavit k Brexitu.

Server Politico uvádí, že pokud chtějí ujednat Brexit rychle, pak země musí zaujmout neoblomná stanoviska a jen málo prostoru zde zbývá ke kompromisu, který by se hledal velmi zdlouhavě. Jak Unie, tak i britská vláda opakuje, že by si přáli bezproblémový rozchod, který navíc proběhne v krátkém časovém horizontu, kvůli tomu musí veškerá jednání uspíšit. Je zde tak velmi málo prostoru pro nějakou přípravu předtím, než se diskuze rozjede naostro.

Podle nejmenovaného diplomata je předmětem sporu taky to, zda by se měla veřejnost dozvídat detaily o průběhu jednání, či vše zůstane za zavřenými dveřmi. Evropská komise nyní připravuje písemné podklady a podmínky k Brexitu, přičemž její znění pak musí jednohlasně schválit všech 27 států.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 08:00 Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy