EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie

Brusel - Občas se zdá, že cizí oko toho vidí víc než lidé, kteří žijí každý den uprostřed evropské politické nejistoty. Ve studii s názvem “Fractured Continent: Europe’s crises and the fate of the West,” se bývalý novinář pro Washington post William Drozdiak rozhodl podívat na věci, které dnes rozkládají Evropskou unii. Jako viníky jmenoval tři věci - společnou měnu euro, nekontrolovaný Schengenský prostor a vstup zemí z bývalého Východního bloku.

Nad Eu se stahují mračna.

"Dneska se sen o evropské jednotě vytrácí a budoucnost kontinentu je nejistá," tvrdí Drozdiak, který tím odporuje prezidentovi Evropské komise, Jean-Claude Junckerovi. Evropský politik tvrdí, že EU nabrala druhý dech a nyní si užívá spolehlivého větru, který evropskou společnou loď žene opět kupředu. Podle Drozdiaka má však Evropa starého démona, a tím je nacionalismus.

Novinář připomíná, že Evropská unie má jeden dlouhodobý, hluboko zakořeněný problém, který ani po tolika letech nedokázala vyřešit. Tím je zlozvyk dosáhnout ambiciózních cílů za pomoci nepříliš důkladně připravených návrhů, které se na poslední chvíli zformulovaly díky kompromisu. Dále zde chybí jakýkoliv záchranný scénář pro případ, že by se věci nevydařily tak, jak poslanci plánují.

Vidět to bylo v případě zavedení společné měny euro, aniž by měla Evropa fiskální unii nebo věřitele poslední instance. Chybou bylo i otevření vnitřních hranic bez spolupráce na obraně těch vnějších, nebo přijetí členů ze zemí bývalého Sovětského bloku, přičemž se nepočítalo s tím, že by Rusko mohlo být proti. Historie fungování EU je podle Drozdiaka plná optimistické naivity a nepřipravenosti pro plán B.

Drozdiak tvrdí, že nyní stoji Evropská unie na rozcestí, kdy jedna chyba může vést k rozpadu společenství, čímž by na starém kontinentu zavládl chaos a konflikt. Ta optimističtější verze by ovšem znamenala, že EU přežije a bude stabilnější, než kdy dřív. Novinář upozorňuje, že ať už se Evropa vydá jakýmkoliv směrem, jedno je jasné - klíčovým hráčem zde bude Německo.

Jenže Angela Merkelová se vedoucí role nechce zhostit, i když ji nyní de facto už zastává. Pro německou ekonomiku by to byla velká zátěž, kancléřčin úřad by navíc musel nést zodpovědnost za celou Evropu, na což není připravená. Nepomáhá ji ani to, že v Evropě nemůže naleznout spolehlivého silné partnera. Velká Británie se už vyslovila pro odchod a Francie i přes snahy Emannuela Macrona se stále utápí ve vlastních problémech.

Francouzská slabost se nakonec stala problémmem celé Evropy a hlavně Německa. Podle Drozdiaka zde dobře platí anekdota, při které bývalý prezident Nicolas Sarkozy přišel za německou kancléřkou a řekl jí: "Angelo, my jsme byli stvořeni k tomu spolu vycházet. Společně jsme hlava a nohy Unie." Na to mu však Merkelová odpověděla: "Ne, Nicolasi. Vy jste hlava a nohy. Já jsem banka."

Tento starý vtip popisuje dobře i současnou situaci, kdy Emannuel Macron má grandiózní plány na reformu spolku, avšak se podotýká s nedostatkem financí. Nezbývá tak nic jiného, než se obrátit na Německo, pokud chce francouzský prezident uspět.

Drozdiak pak dále připomíná, že nacionalismus je další problém, který Evropa nedokáže odstranit. Nejenže země bývalého Východního bloku mají o Unii jiné představy než západní členové, ohniska konfliktu se vytváří i v anglo-saském světě, což nezahrnuje pouze Velkou Británii, ale částečně je tady vidět i ustávající podpora Spojených států.

Vzestup pravicových stran v poslední době jsou jedinečnou ukázkou toho, že ani Německo není imunní vůči nacionalistickým vlnám. A s tím se samozřejmě dostává i do popředí otázka, jaká je vlastně evropská identita a zda do ní patří islám či ne. Muslimové však nejsou jediným špatným prvkem, předvolební kampaně v Německu či Rakousku zdůrazňovaly, že zde existuje "německá" a "rakouská" identita, kterou je potřeba chránit, není zde žádná "evropská".

I největší hráči v Unii tak sami propadají tomu, že "jednotná" Evropa znamená "rozdílná". Na starém kontinentě je směs nejrůznějších kultur z odlišnými tradicemi, velkou chybou by tak bylo zničit tuto diverzi. Jenže EU zatím nemá plán na to, jak by mohlo fungovat i bez jednoty. Čeká teda společenství zánik, nebo se podaří krizi společně ustát?

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Související:

Právě se děje

reklama