Šéf rakouských lidovců Kurz nabídl koalici Svobodným, chtějí zastavit migranty

Vídeň - Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz dle očekávání nabídl vytvoření vládní koalice Svobodné straně Rakouska (FPÖ), označované za pravicově populistickou. Předseda svobodných Heinz-Christian Strache nabídku přijal. Podobnost obou stran spočívá především v odhodlání zastavit ilegální migraci, učinit sociální systém země méně přitažlivým pro přistěhovalce a také snížit daně lidem s nižšími příjmy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sebastian Kurz
doporučujeme

ÖVP byla dosud ve vládní koalici se sociálními demokraty (SPÖ). Kvůli rostoucím názorovým neshodám a sílícímu napětí ve vládě se strany shodly na nutnosti uspořádat předčasné volby do Národního shromáždění, rok před řádným termínem.

Kurz (31) rozhodnutí pozvat ke koaličnímu jednání FPÖ zdůvodnil společnými programovými body a především sdílenou vůlí provést změny. Zdůraznil však zároveň, že podmínkou pro fungování nového kabinetu musí být jeho proevropské zaměření. "Rakousko může být silné jen tehdy, bude-li v Evropě aktivně spolupracovat," prohlásil Kurz, aktuálně nejpopulárnější rakouský politik.

Dal rovněž najevo, že chce, aby kabinet začal pracovat co nejdříve. "Rakousko si zaslouží rychlé vytvoření nové vlády," zdůraznil šéf lidovců, který byl dosud ministrem zahraničí. Koaliční vyjednávání se šéfem svobodných Strachem by podle něj mohla začít už ve středu.

Strache (48) na své odpolední konferenci oznámil, že Kurzovu nabídku k jednání o koalici přijímá. "To však neznamená, že to nevyhnutelně povede k pozitivnímu výsledku," řekl politik. "Účast ve vládě není samoúčelná, má smysl pouze tehdy, pokud budeme moci realizovat i své cíle," dodal podle agentury APA. Poukázal přitom na to, že obě strany sice mají společné body, zároveň ale i "podstatné rozdíly".

Sociální demokraté dosavadního spolkového kancléře Christiana Kerna už před volbami dali najevo záměr do nové vlády nevstupovat a odejít do opozice.

ÖVP ve volbách zvítězila se ziskem 31,5 procenta hlasů, SPÖ dostala 26,9 procenta a FPÖ podpořilo 26 procent hlasujících. V Národní radě se udrželi také liberálové (NEOS) a nově do ní vstoupila Listina Petera Pilze, kterou založil odpadlík od Zelených Pilz.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár na Gran Canaria ztrácí na síle, poprvé mohlo vzlétnout velké hasicí…

20.08.2019 16:28 Aktualizováno Lesní požár, který se na španělském ostrově Gran Canaria nedařilo od soboty dostat pod kontrolu,…

Zoufalství uprchlíků dosáhlo vrcholu: Skáčou z lodě Open Arms

20.08.2019 16:18 Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova…

Chorvatsko odvolalo z Berlína svou diplomatku, prosazovala "bílou Evropu"

20.08.2019 14:32 Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních…

Část Británie se ponořila do tmy a chaosu. Co způsobilo rozsáhlý blackout?

20.08.2019 14:26 Za rozsáhlý výpadek elektřiny, který 9. srpna zasáhl v Británii téměř milion domácností, může úder…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama