Kontrola Schengenu bude přísnější. Europoslanci schválili systém EES

Štrasburk - Europoslanci dnes schválili zavedení společného elektronického systému (EES), který zlepší kontroly občanů třetích zemí na vnějších hranicích Schengenu. Po překročení lhůty 90 dní pobytu v rámci 180denního období by měl systém automaticky upozornit na nesrovnalost příslušné úřady.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Takzvaný systém vstupu a výstupu (EES) má sloužit k ukládání informací o občanech zemí, které nejsou členskými státy Evropské unie. Pokud by se chtěli tito lidé dostat přes vnější hranice do některé z schengenských zemí, zaznamenali by pohraničníci jejich jméno, otisky prstů, snímky obličeje a data vstupu, případně výstupu. Systém nahradí označování pasů razítky, a měl by urychlit proces překračování hranic.

Podle eurokomisaře pro otázky vnitra Dimitrise Avramopulose systém mimo jiné zjednoduší kontrolu dodržování povolené délky pobytu osob ze třetích zemí na území schengenského prostoru.

Systém je důležitý i kvůli boji s terorismem a závažnou trestnou činností, zdůraznil během dopolední debaty o návrhu nařízení eurokomisař Avramopulos. Usnadnit by měl také výměnu informací mezi členskými státy. "Je nutné, abychom věděli naprosto přesně, kdo k nám přichází," řekl komisař.

Parlamentní zpravodaj Augustín Díaz de Mera připomněl, že pachatel loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Anis Amri překročil hranice schengenského prostoru za použití patnácti různých identit. Právě tomu by měl nový systém zamezit.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Devět obětí mělo…

20.02.2020 16:47 Aktualizováno Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

20.02.2020 16:25 Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit…

Střelec z Hanau v pamfletu velebil Němce. Některé národy by vyhladil,…

20.02.2020 15:26 Střelec z německého Hanau sepsal 24stránkový pamflet, z něhož jsou patrné jeho rasistické i…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 14:45 Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama