Katalánsko je nejbohatším španělským regionem. ČR vyhlášení nezávislosti neuznává

Barcelona - Katalánsko je díky turistickému ruchu a průmyslu nejbohatším španělským regionem. Na HDP Španělska se podílí asi 20 procenty, má nejvyšší HDP z autonomních oblastí Španělska, na exportu ze Španělska se podílí čtvrtinou. HDP Katalánska se pohybuje kolem 215 miliard eur (přes 5,5 bilionu korun), což je například více než HDP celého Řecka. Napětí mezi centrální španělskou vládou a Katalánskem nemá jednoznačný dopad na zájem Čechů vycestovat do regionu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Ze 17 španělských autonomních oblastí je Katalánsko čtvrté nejbohatší podle HDP na hlavu. Z necelé čtvrtiny se také Katalánsko podílí na příjmech Španělska z cestovního ruchu. Nezaměstnanost v Katalánsku činila ke konci loňského roku 13,2 procenta, což je nejméně s Madridem. Mnozí obyvatelé si stěžují na to, že z regionu odteče více peněz centrální vládě než přiteče zpátky, podle odhadů je to pouhá polovina toho, co Katalánsko odvede.

Autonomii oblast získala s pádem diktátora Prima de Rivery, po kterém v roce 1931 vznikla první Katalánská republika s hlavním městem Barcelonou. Za diktátora Franceska Franka byly jakékoliv projevy katalánské identity zakázány, autonomní status získalo Katalánsko znovu v roce 1979.

Metropolí je Barcelona, která má 1,6 milionu obyvatel. Katalánsko se nachází na severovýchodě Pyrenejského poloostrova, na severu hraničí s Francií a s Andorou, na západě s Aragonií, na jihu s Valencií (Valencijské společenství) a na východě a jihovýchodě se Středozemním mořem.

Na rozloze 32.114 kilometrů čtverečních (zhruba 6,5 procenta rozlohy Španělska a asi jako necelá polovina ČR) žije asi 7,5 milionu lidí. To je asi 16 procent obyvatel Španělska, jedná se o druhou nejlidnatější autonomní oblast Španělska po Andalusii. V oblasti se hovoří katalánsky (románský jazyk, jímž hovoří asi deset milionů lidí ve Španělsku, Andoře, Francii a Sardinii), španělsky a okcitánštinou, což je románský jazyk používaný především na jihu Francie.

Potíže pro české turisty?

ČR podle dnes vydaného prohlášení ministerstvo zahraničí jednoznačně podporuje dodržování ústavy jako základního zákona demokratického státu, jenž zaručuje práva a svobody všem jeho občanům. Vyhlášení katalánské nezávislosti, jakož i předchozího referenda, je v jasném rozporu s platnou španělskou ústavou.

ČR z tohoto důvodu nemůže vyhlášení nezávislosti tzv. Katalánské republiky přikládat žádné mezinárodněprávní účinky a Katalánsko proto i nadále považuje za integrální součást Španělského království. ČR je přesvědčena, že vnitropolitickou situaci ve Španělsku lze řešit pouze právními kroky a dialogem v rámci španělského ústavního systému.

"Žádné rušení cest neregistrujeme, spíše se lidé ptají, zda je bezpečné tam letět," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Pokud se konflikt Madridu se severovýchodní provincií nevyhrotí, neočekává žádný další dopad na cestovní ruch v oblasti. Barcelona je zhruba do poloviny prosince oblíbenou destinací pro eurovíkendy.

Ani ČSA žádné zásadní změny v poptávce cestujících na lince do a z Barcelony zatím neregistrují. "Naopak, o linku je mezi cestujícími zájem, částečně i díky podzimním prázdninám," dodal mluvčí Daniel Šabík. Naopak podle serveru Letuška.cz zájem o cestování do Barcelony v říjnu meziročně klesl, letenek se prodalo o 53 procent méně.

Mluvčí ministerstva zahraniční Irena Valentová dnes ČTK řekla, že i nadále platí cestovní doporučení, které úřad vydal na začátku měsíce, kdy se odehrály tvrdé střety kvůli referendu o nezávislosti Katalánska. "V místě nadále probíhají demonstrace, tudíž nabádáme české občany k obezřetnosti," uvedla. Podle systému DROZD, do kterého se mohou cestovatelé dobrovolně registrovat, počet Čechů ve Španělsku klesl v průběhu října zhruba o polovinu. Na začátku měsíce jich byly necelé tři stovky, nyní je v databázi 166 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko chce být mezi státy, které nejlépe zvládly COVID-19. Opatření…

31.03.2020 12:28 Slovensko očekává, že díky zavedení přísných omezení se zařadí mezi pětici států, kterým se nejlépe…

Obětí koronaviru může být samotná EU, bojí se analytička a bývalý diplomat

31.03.2020 12:00 NÁZOR - Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se pasoval do role hlavního protagonisty…

Itálie v ekonomicko-sociální krizi. Z opatření proti koronaviru vytěží…

31.03.2020 11:55 Omezení volného pohybu lidí, které italská vláda přijala kvůli šíření koronaviru a kvůli nimiž…

Německo za den zaznamenalo 128 úmrtí na COVID-19, město Jena nařizuje…

31.03.2020 11:12 Aktualizováno Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama