Značka Československo vzbuzovala respekt. TGM byl nenahraditelný, řekl Kiska

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska vydal prohlášení k dnešnímu 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Uvedl v něm, že význam vzniku Československa (ČSR) přetrvává do dneška, Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"Nový stát nevymyslely vítězné mocnosti. Na mapu poválečné Evropy ho zakreslily díky dlouhodobému úsilí o svobodu a nezávislost, které bylo společným dílem domácích vlastenců a politiků, slovenských a českých krajanů v Americe i legionářů bojujících v Rusku," uvedl Kiska.

Zápas o vznik Československa se podle něj spojuje s nenahraditelným státníkem Tomášem Garriguem Masarykem, charismatickým Milanem Rastislavem Štefánikem a nesmírně pracovitým Edvardem Benešem.

Hlava slovenského státu připomněla, že zástupci slovenského národa se ke společnému státu přihlásili deklarací z 30. října 1918. "Nevídaným tempem se rodila vzdělaná střední třída, do veřejného života vstupovali starostové, primátoři, hejtmani, ministři, novináři, podnikatelé, rozvíjela se občanská společnost. Značka Československo vzbuzovala respekt, byli jsme ostrovem demokracie ve střední Evropě," uvedl Kiska k vývoji v ČSR.

Dvacet let existence první ČSR, která se rozpadla před druhou světovou válkou, bylo podle Kisky příliš krátkou dobou na vyřešení řady problémů. "Nejprve jsme na prahu druhé světové války ztratili stát a po jeho obnovení jsme v roce 1948 ztratili jeho nejdůležitější charakteristiku - demokracie," poznamenal Kiska k poválečnému obnovení Československa, ve kterém se k moci dostala komunistická strana.

Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. Stejně jako po minulé roky se i dnes uskutečnilo u památníku československé státnosti a sochy T. G. Masaryka ve slovenské metropoli vzpomínkové shromáždění, které pořádají čeští krajané, zástupci dalších organizací či politici. "U zrodu Československa jednoznačně stála touha po demokracii a občanských svobodách," řekl v projevu zástupce české velvyslankyně na Slovensku Pavel Sladký.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie je prvním suverénním státem, který odchází z EU

26.01.2020 06:30 Základní údaje o rozšiřování a vystupování z EU k plánovanému vystoupení Británie z Evropské unie…

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama