Situace v Katalánsku připomíná užití nukleárních zbraní, píše evropský tisk

Barcelona – Katalánsko vyhlásilo nezávislost, Madrid regionální vládě zabavil funkce. Krize ve Španělsku se prohlubuje a už není cesty k návratu, píše dnes deník The Guardian. Nikdo na světě zatím nezávislé Katalánsko neuznal.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco tisíce Katalánců vyšlo radostně do ulic poté, co tamní parlament konečně přijal rezoluci o nezávislosti, v Madridu byla reakce opačná. Centrální vláda se rozhodla k poslední možnosti, a to odebrat katalánské vládě a lídrům mandáty a sama převzala moc nad policí. Premiér Mariano Rajoy slíbil, že udělá vše proto, aby zastavil tuto nepříjemnou situaci. Jenže i když jedna strana radostně tleská, a ta druhá je vzteky bez sebe, všichni dobře ví, že konec je stále v nedohledu.

Proti nezávislosti je přitom v samotném Katalánsku řada lidí, staticky je to nejvyšší počet v historii, stejně tak se k tomu staví i Madrid nebo evropská unie. Co se děje v posledních hodinách může však situaci snadno změnit, centrální vláda uplatňuje neslavný 155. článek ústavy, který nebyl nikdy použit od dob diktátora Francisca Franca, tedy v dějinná moderního demokratického Španělského království.

The Guardian přirovnává situaci k použití nukleárních zbraní, tedy zlomový bot v neshodách, odkud už není cesty zpět. Naopak to bude jen a jen horší. Vina přitom neleží ani tak v Puigdemontovi, který před několika dny nabízel i možnost předčasných nových voleb, což by zemi do určité míry z krize vyvedlo. Jenže jeho snahy byly podkopány na obou stranách, když ho separatisté nazvali „podvodníkem“ a Madrid se zase nechytil šance, jak to vyřešit poněkud mírově.

Není pochyb o tom, že katalánská vláda ignorovala zákony, když uspořádala referendum bez souhlasu centrální vlády. Není pochyb o tom, premiér Rajoy jednal velmi nevhodně, když použil tolik násilí n lidi, kteří přišli přihodit svůj hlas do uren. Celé referendum se pak neslo v duchu násilí a šokující fotky obletěly celý svět, čímž Madrid přišel o podporu řadu lidí. A není pochyb o tom, že Evropská unie se chová, jako kdyby se jí nic z toho netýkalo, odmítlo mediaci a svorně tvrdí, že je to vnitřní záležitost Španělska.

Za současnou situaci v Katalánsku může spoustu stran, každý svoji troškou přispěl k oddálení konfliktu od řešení. A přitom je jasné, že jak Španělsko, tak i Katalánsko už hodně ztratilo, a to nejen ekonomicky, ale i na diplomatické scéně. Státy Evropské unie včetně České republiky už mezitím odmítly uznat nezávislé Katalánsko, stejně tak se vyjádřily i Spojené státy nebo Turecko.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU po brexitu? Anglicky mluvící země zmizí, jazyk zůstane

20.01.2020 08:41 Z očekávání, že po odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna posílí v evropských institucích…

Brutální vražda v Londýně: Někdo ubodal tři lidi

20.01.2020 08:23 Britská policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu, při které byli v noci na dnešek na východě Londýna…

Zoufale slabá EU? Prestižní server mluví o jednom ponížení za druhým

20.01.2020 00:01 NÁZOR - Začátek roku 2020 byl pro EU a novou Evropskou komisi obtížný, konstatuje editorial serveru…

Berlínská konference se vyslovila pro zbrojní embargo v Libyi

19.01.2020 21:06 Účastníci berlínské konference o Libyi se dnes dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama