Vichřice v Česku si vyžádala dva mrtvé. Oběti na životech hlásí také Polsko

Praha/Varšava - Po celém území České republiky řádí od rána silný vítr. Během dopoledne si vyžádal už dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom muže. Silná bouře postihla dnes i sever a západ Polska. Zahynuli dva řidiči.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí

Na mladou ženu u Starče na Třebíčsku spadl strom v lese. Okolnosti neštěstí policie prověřuje. K neštěstí došlo také v Jičíně. "Na třiaosmdesátiletého muže spadl vlivem silného poryvu větru modřín, který se v třech metrech zlomil," sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová. "Vlivem větru došlo k vyvrácení vzrostlého stromu v momentě, kdy tam procházel starší muž," potvrdil mluvčí záchranné služby Ivo Novák. Muž zemřel na místě.

Kvůli poruchám na vedení vysokého a nízkého napětí platí kalamitní stav pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj. ČEZ ale předpokládá, že se problémy postupně přesunou i na severní a střední Moravu. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a ulomené izolátory.

Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo komplikován provoz na desítkách tratí. Cestující musí počítat s dlouhým zpožděním. Například na severu Čech zastavila ráno větrná smršť provoz na devíti tratích, včetně mezinárodní z Děčína do Německa. Zcela přerušen je provoz na koridoru Praha - České Budějovice, vlaky nejezdí ani mezi Benešovem a Táborem.

Problémy jsou také na silnicích. ČHMÚ ve výstraze upozorňoval, že by řidiči neměli vyjíždět, pokud to není bezpodmínečně nutné. Silné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. Například v Aši narazilo auto do spadlého stromu. Kvůli silnému větru dnes zůstane zavřená Zoo Praha. Její ředitel Miroslav Bobek to zdůvodnil možným ohrožením návštěvníků padajícími větvemi a škodami z vichřice.

Vítr dosahoval v některých oblastech Polska v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

V Polsku kvůli vichřici zahynuli dva lidé. V obou případech šlo o řidiče, na jejichž auta spadl strom. Jedna smrtelná nehoda se stala na severozápadě země v Západo-Pomořanském vojvodství a druhá v Opolské vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou.

Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40.000 domácností bez elektřiny.

Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství. Ve městě Svinoústí spadlý jeřáb poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší. Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko se kvůli USA řítí do předčasných voleb

22.03.2019 19:17 Slovenský premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD)…

Razie v Německu: Zatčeno 11 muslimů, chystali masakr nevěřících

22.03.2019 19:01 Aktualizováno Německé úřady dnes při policejních raziích v oblasti kolem Frankfurtu nad Mohanem zadržely 11 lidí…

Maďarsko zatklo kata Islámského státu, sekal hlavy zajatcům

22.03.2019 17:51 Maďarské úřady dnes zadržely Syřana, který se v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS)…

"Zrušte brexit!" Petici podepsaly už tři miliony lidí, mezi nimi Hugh…

22.03.2019 17:24 Více než tři miliony lidí již podepsaly petici požadující odvolání odchodu Británie z Evropské unie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama