Vichřice v Česku si vyžádala dva mrtvé. Oběti na životech hlásí také Polsko

Praha/Varšava - Po celém území České republiky řádí od rána silný vítr. Během dopoledne si vyžádal už dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom muže. Silná bouře postihla dnes i sever a západ Polska. Zahynuli dva řidiči.

Počasí
doporučujeme

Na mladou ženu u Starče na Třebíčsku spadl strom v lese. Okolnosti neštěstí policie prověřuje. K neštěstí došlo také v Jičíně. "Na třiaosmdesátiletého muže spadl vlivem silného poryvu větru modřín, který se v třech metrech zlomil," sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová. "Vlivem větru došlo k vyvrácení vzrostlého stromu v momentě, kdy tam procházel starší muž," potvrdil mluvčí záchranné služby Ivo Novák. Muž zemřel na místě.

Kvůli poruchám na vedení vysokého a nízkého napětí platí kalamitní stav pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj. ČEZ ale předpokládá, že se problémy postupně přesunou i na severní a střední Moravu. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a ulomené izolátory.

Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo komplikován provoz na desítkách tratí. Cestující musí počítat s dlouhým zpožděním. Například na severu Čech zastavila ráno větrná smršť provoz na devíti tratích, včetně mezinárodní z Děčína do Německa. Zcela přerušen je provoz na koridoru Praha - České Budějovice, vlaky nejezdí ani mezi Benešovem a Táborem.

Problémy jsou také na silnicích. ČHMÚ ve výstraze upozorňoval, že by řidiči neměli vyjíždět, pokud to není bezpodmínečně nutné. Silné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. Například v Aši narazilo auto do spadlého stromu. Kvůli silnému větru dnes zůstane zavřená Zoo Praha. Její ředitel Miroslav Bobek to zdůvodnil možným ohrožením návštěvníků padajícími větvemi a škodami z vichřice.

Vítr dosahoval v některých oblastech Polska v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

V Polsku kvůli vichřici zahynuli dva lidé. V obou případech šlo o řidiče, na jejichž auta spadl strom. Jedna smrtelná nehoda se stala na severozápadě země v Západo-Pomořanském vojvodství a druhá v Opolské vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou.

Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40.000 domácností bez elektřiny.

Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství. Ve městě Svinoústí spadlý jeřáb poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší. Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Duda se po znovuzvolení jel modlit do Čenstochové. Byl svěřen do rukou…

14.07.2020 10:17 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který v nedělních volbách obhájil svůj post, se v…

Španěly rozzlobilo video s opilými turisty. Panují obavy z druhé vlny

14.07.2020 10:01 Jak se zdá, některým lidem po uvolnění karanténních opatření v souvislosti s bojem proti novému…

Češka se vážně zranila v Alpách, do záchranné akce byl povolán vrtulník

14.07.2020 09:45 Dvaapadesátiletá Češka utrpěla těžká zranění na horské túře v rakouských Alpách. Záchranáři ji…

Trump blahopřál k vítězství "svému příteli" Dudovi, těší se na spolupráci…

14.07.2020 09:17 Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy