Vichřice v Rakousku a Německu: Dva mrtví, kolaps dopravy, problémy na Dunaji

Berlín/Vídeň - Větrná bouře, která od noci na dnešek sužovala centrální část Evropy, si v Německu vyžádala dva lidské životy a na mnoha místech ochromila regionální železniční dopravu i dálkové spoje. Značné potíže jsou také v Rakousku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Větrný rukáv
doporučujeme

Silná bouře provázená prudkým větrem zasáhla Německo už v noci. Podle médií v Dolním Sasku utonul 63letý muž, který se svým 59letým bratrem utíkal před valící se vodou z auta, v němž přespávali u severomořského zálivu Jadebusen.

Druhou obětí je žena, která v nemocnici podlehla zraněním, jež utrpěla, když se s ní a se dvěma muži převrhl motorový člun. Jeden z mužů je nezvěstný, zatímco druhý leží rovněž v nemocnici s vážným poraněním. Neštěstí se stalo v rameni Severního moře Peenestrom.

Kvůli silnému větru musel dnes mimořádně přistát na jiném německém letišti Airbus A380 společnosti Lufthansa, který letěl z amerického Houstonu do Frankfurtu nad Mohanem. Letoun nejprve chvíli kroužil nad letištěm ve Frankfurtu, nakonec se ale z bezpečnostních důvod rozhodl jeho kapitán k přistání ve Stuttgartu, kde nakonec podle mluvčího letiště stroj bezpečně přistál.

Společnost Deutsche Bahn oznámila, že vlaková doprava se prakticky zastavila v sedmi spolkových zemích. "Kvůli značným škodám, které bouře způsobila, zůstanou dálkové spoje na hlavních trasách zastavené až do (pondělního) rána," sdělila rovněž DB v prohlášení, které citoval Bild.

Podle agentury DPA jsou pro dálkové spoje nyní uzavřená velká města Berlín, Hamburk, Hannover a Kiel. Do pondělí jsou vyřazeny z provozu spoje z Berlína do Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Lipska, Drážďan, spojení z Hannoveru do Brém a Dortmundu a rovněž mezi Dortmundem a Hamburkem.

Na severu Německa v oblasti Hamburku varovaly úřady i před zvýšením hladiny řek, v Hamburku jsou úřady připraveny uzavřít některé ulice, pokud hladina Labe výrazně stoupne.

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči, uvedla DPA. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn.

Silná bouře komplikovala dopoledne provoz na silnicích a železnicích také v Rakousku. Z bezpečnostních důvodů bylo na několik hodin uzavřeno hlavní vlakové nádraží ve Vídni, protože vítr v jeho blízkosti poškodil budovu ve výstavbě. Vlaky sice mohly stanicí projíždět, ale nezastavovaly, a osobní doprava byla přesměrována na vídeňské nádraží Meidling. V 16:00 hlavní nádraží podle agentury APA normální provoz obnovilo.

Popadané stromy způsobily na řadě míst v Rakousku i výpadky elektrické energie. Zrušeno bylo kvůli silnému větru také několik letových spojů na letišti v Salcburku. Podle mluvčího letiště Alexandera Klause byly do dnešního poledne dva lety z devíti zrušeny a pět letů bylo přesměrováno na jiná letiště. Naopak provoz na vídeňském letišti byl normální.

Kvůli stromům na kolejích bylo přerušeno železniční spojení mezi obcí St. Valentin a městem Štýr v Horním Rakousku. Některé silnice tam byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny. Na řadě míst země vítr v nárazech dosahoval rychlosti kolem 120 kilometrů v hodině i více a někde zaznamenali až přes 140 kilometrů v hodině, na horách v Horním Rakousku ráno naměřili dokonce 179 kilometrů v hodině.

Do nebezpečné situace se dostali turisté tří výletních lodí na Dunaji, když chtěli zakotvit v městečku Dürnstein v Dolním Rakousku. Vítr ale dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů v hodině, a proto jim přivolaní hasiči doporučili na lodi zůstat, než se vichr uklidní. Hasiči v Dolním Rakousku vyjížděli od dnešní noci k asi 600 mimořádným událostem. V Horním Rakousku podle serveru news.at do podvečerních hodin zasahovali 1800krát a ve Vídni odpoledne ve 160 případech.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a její třes? Němcům došla trpělivost

16.07.2019 22:05 Aktualizováno Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 22:04 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Novou německou ministryní obrany se stane stranická šéfka Merkelové…

16.07.2019 22:03 Novou německou ministryní obrany se po Ursule von der Leyenové překvapivě stane stranická šéfka…

Přehled: Kdo z českých europoslanců podpořil von der Leyenovou?

16.07.2019 21:53 Dnešní klíčové hlasování o Ursule von der Leyenové jako nové předsedkyni Evropské komise rozdělilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama