Rozpuštění katalánského parlamentu? Právníci inspirovaní Prahou si stěžují

Barcelona - Dvě sdružení katalánských právníků podala ke španělskému nejvyššímu soudu stížnost kvůli omezení autonomie Katalánska. Premiér Mariano Rajoy prý porušil základní právo na účast občanů na veřejném životě prostřednictvím jejich parlamentních zástupců. To zaručuje článek 23.1. španělské ústavy.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Rajoy vyhlásil rozpuštění katalánského parlamentu, odvolání tamní vlády a vypsání předčasných regionálních voleb 28. října poté, co k tomu dostal souhlas horní komory španělského parlamentu. Učinil tak na základě ústavního článku 155 poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti Katalánska. Článek 155 umožňuje omezení autonomie v případě, že je porušována ústava.

Katalánští právníci ze sdružení Collectiu Praga a z asociace Drets (Práva) a několik katalánských poslanců tvrdí, že rozpuštění regionálního parlamentu této autonomní oblasti Madridem odporuje ústavě a porušuje základní práva.

Ve stížnosti si přes tři desítky odvolaných katalánských poslanců také stěžují, že byl porušen i článek 23.2. španělské ústavy, podle něhož mají poslanci právo na nerušený výkon veřejné funkce.

Sdružení Collectiu Praga si svůj název zvolilo podle českého města Praha. V ustanovující deklaraci to vysvětluje mimo jiné tím, že Praha je hlavním městem České republiky, která vznikla mírovým a dohodnutým rozdělením Československa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU přišla s plánem na řešení uprchlické krize

23.09.2019 21:03 Aktualizováno Německo, Francie, Itálie a Malta ve společném prohlášení oznámily, že se domluvily na dočasném…

Evropský výbor poslal Česku vážné varování

23.09.2019 21:01 Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti…

Merkelová: Německo zdvojnásobí příspěvek na pomoc pro rozvojové státy

23.09.2019 20:18 Německo zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými…

Macron šije do Polska. Všechno blokuje, jděte demonstrovat tam, vzkázal…

23.09.2019 18:00 Aktualizováno Spíše než ve Francii by zastánci účinnějšího boje proti klimatických změnám měli demonstrovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama