Připraví vás roboti o práci? Hrozba je mnohem vážnější, zní z Británie

NÁZOR - Schopnost země zlepšovat životní úroveň závisí téměř výhradně na její schopnosti zvyšovat výkon připadající na jednoho pracovníka, uvádí editorial serveru The Guardian. Levicově-liberální deník v něm připomíná, že právě toto vedlo laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana k závěru, že produktivita sice není vše, ale z dlouhodobého pohledu hraje klíčovou roli.

Roboti

Desetiletí stagnace

Namísto toho, aby ztrácel čas soustředěním se na neexistující hrozbu deficitu, britský ministr financí Philip Hammond tento týden přijal Krugmanovy teze - britské produktivita podle něj stagnuje a v důsledku toho budou mzdy pracovníků nižší než na začátku recese, poukazuje The Guardian. Dodává, že před tímto "nárazem" se očekávalo zdvojnásobení životní úrovně v horizontu každých 40 let, nyní se však odhad posunul na 80 let, což pro miliony běžných lidí znamená ztracená desetiletí.

"Je snadné stát se přehnaně pesimistickým," pokračuje prestižní server. Tvrdí, že epocha enormního ekonomického vzestupu, která charakterizovala 20. století, neskončila a Británie v posledních sedmi letech pouze trpí chybami vlád, jejichž ministři se domnívali, že jejich úlohou je ekonomiku pozorovat a pasivně snášet nevyhnutelné cykly kapitalismu.

Namísto toho, aby ekonomiku analyzovali a podnikali fiskální akce s cílem zajistit prosperitu všem, britští ministři se poddali silně ideologické agendě rozkládání státu a ochrany pracujících, přičemž podle levicově-liberálního serveru argumentovali, že právě stát brání v rozmachu. Hammond je nyní nucen změnit kurz, protože bezhlavá politika jeho konzervativní strany ohrožuje dlouhodobé zvyšování životní úrovně v zemi, nebere si servítky The Guardian. Soudí, že britský problém spočívá v tom, že v nejproduktivnějších regionech panuje také největší nerovnost.

Pracující v Londýně a mnoha dalších městech na jihovýchodě Anglie každou hodinu produkují víc než jejich kolegové v hyperproduktivním Německu, ale tyto města zároveň vykazují největší míru nerovnosti, konstatuje britský server. Pokládá otázku, kdo může považovat za dobrou myšlenku šířit po celé zemi ekonomický model založený na dvou zcela odlišných profesích, právnících a kavárnících.

Všichni politici se shodují na tom, že zvýšení produktivity v Británii potřebuje technologickou inovaci, přičemž po velkých skocích na poli umělé inteligence roboti konečně dosáhli úrovně umožňující jejich masové nasazení, poukazuje editorial. Jako příklad uvádí internetový supermarket Ocado, jehož plně automatizované sklady vyřizují 40% objednávek, případně Amazon, kde pětinu z jeho 480.000 pracovníků tvoří roboti.

Hrozí monopol a hromadění bohatství

"Od momentu, kdy Alžběta I odmítla patentovat pletací stroj ve strachu, že dojde k nezaměstnanosti, se političtí vůdci bojí strojů-zabijáků pracovních míst," píše The Guardian. Konstatuje, že historie nám ukazuje přehnanost těchto obav, jelikož od průmyslové revoluce se HDP na hlavu v západní Evropě zvýšil patnáctkrát, ale pracovní doba poklesla jen o polovinu.

Někteří lidé sice přišli o práci, ale jiná pracovní místa vznikla, zdůrazňuje levicově-liberální deník. Podotýká, že v poslední době tento proces prohlubuje nerovnost, jelikož počítače nahrazují knihovníky, pokladní a telefonní operátory a přinášejí ohromné bohatství těm, kdo dané technologie vlastní, přičemž tento efekt koncentrace závisí na stále chytřejších strojích.

Dnešní vlna automatizace se liší v tom, co je považováno za "chytré" - "chytrost" totiž znamená zvyšování efektivity práce, vysvětluje editorial. Za příklad dává zavádění automatických vozů, které bude mít podle Hammonda za následek, že miliony lidí živících se jako řidiči, přijdou o místo. Taxi zatím vyžaduje auto a řidiče a efektivitu tohoto modelu nezvýší, když má řidič dva vozy, stejně tak ani rychlejší vůz či GPS navigace nepřináší zásadní rozdíl, podotýká britský server. Shrnuje, že pokud by cestující mohl využívat automatizovaný vůz, majitelé taxislužeb budou raději investovat do této technologie, nikoliv do nových řidičů.

"Pár podnikatelů, kteří v této hře berou vše, by nemělo mít možnost monopolizovat si veškeré zisky z technologií, zatímco mzdy pracujících budou stagnovat," apeluje The Guardian. Soudí, že pokud sloužící roboti zastanou veškerou práci, jde o dobrý důvod pro zavedení nepodmíněného příjmu pro lidi, byť se jedná o širší filozofický problém.   

Chytrý software se totiž při sběru dat učí a zlepšuje původní doporučení, ačkoliv algoritmus nedokáže vysvětlit, jak přesně k jednotlivým rozhodnutím dospěl, což nás přivádí blíže k vizi zobrazené v knize Isaaca Asimova Já, robot, kde stroje plánující ekonomiku začnou dělat malé chyby ve svých výpočtech a když jsou s nimi konfrontovány, nemají odpověď, varuje prestižní deník. Dodává, že podle Asimova se lide vzdají své autonomie natolik, že pouze stroje budou určovat směr a lidé půjdou s nimi.

To podle britského serveru nemůže být naše budoucnost a roboti i jejich software musí zůstat lidskými služebníky, které lze vypnout. Jejich schopnost myslet a projevovat zdánlivý cit je třeba omezit, apeluje The Guardian s tím, že lidé mají kreativitu, kterou stroje zatím nedisponují. "Při honu za vyšším ekonomickým výkonem nesmíme ztratit ze zřetele hodnotu naší lidskosti," uzavírá editorial.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

20.09.2021 17:32 Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a…

Evropský soud nařídil pokutu půl milionu eur za každý den provozu dolu…

20.09.2021 17:27 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Vatikán začne od návštěvníků vyžadovat covidpas

20.09.2021 16:13 Vatikán bude od 1. října požadovat po lidech, kteří vstupují na jeho území, covidový certifikát.…

Tisíce obyvatel Kanárských ostrovů utíkají z domu. Sopka dál chrlí lávu

20.09.2021 15:24 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Slovenská policie obvinila novináře z vyzrazení utajované informace

20.09.2021 14:35 Aktualizováno Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v…

Evropa v IT sféře zaostává. Podle Jourové se musí dostat do pozice…

20.09.2021 14:01 Evropská komise (EK) chce urychlit digitalizaci společnosti a současně s tím posilovat…

Volby podle poslanců vztahy Česka a Německa výrazně neovlivní

20.09.2021 13:45 Česko-německé vztahy jsou velmi dobré, hlubší rány jim nezasadily ani uzavírky hranic související s…

Tisk: V debatě německých kancléřských kandidátů čelil Laschet přesile

20.09.2021 09:15 Konzervativní kandidát na německého kancléře Armin Laschet v nedělní televizní debatě čelil přesile…

Německo má 3736 nových infekcí, oproti minulému pondělí jde o značný pokles

20.09.2021 05:45 Německo dnes oznámilo 3736 nových případů koronavirové nákazy, tedy výrazně méně než před týdnem.…

MONITOR: Merkelová odchází. Renomovaný deník zhodnotil její odkaz

20.09.2021 00:01 Spolu s tím, jak se Angela Merkelová připravuje na odchod z úřadu německé kancléřky po 16 letech,…

Související:

Právě se děje

reklama