Rok od útoku v Berlíně: Další fiasko policistů? Vyšetřování přineslo šokující závěry

Berlín - Téměř přesně před jedním rokem se to stalo. Terorista Anis Amri najel na berlínském náměstí kamionem do lidí, kteří se přišli podívat vánoční trhy. Zabil při tom 11 lidí, další desítky byly zraněny. A právě v tomto období, kdy se bude připomínat výročí tragédie, přišli vyšetřovatelé na děsivou skutečnost - kdyby byla policie pozornější, nemuselo k útoku vůbec dojít.

Při teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo devět lidí (19.12.2016).

Německá policie nezaznamenala fotografie teroristy Anise Amriho, jehož telefon prověřovala. Amri na fotografiích pózoval se zbraněmi, konkrétně se vzduchovou pistolí a nožem, a ani to nepřimělo strážce zákona zasáhnout. Na začátku tohoto týdne to připustil zemský ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul.

Amrimu se později podařilo ukrást dodávku, jejíhož polského řidiče zavraždil, a následně najel do lidí na vánočním trhu. Zabil jich 11, desítky dalších zranil. Po čtyřech dnech byl zabit italskou policií v Miláně, když se snažit utéct.

Teroristův mobilní telefon byl zabaven a předložen ke kontrole právě Vestfálskou policií měsíce před útokem. Kontrolou prošlou přes 12 tisíc souborů, ale nikdo si nevšiml sedmi fotografií, na nichž byl Amri zachycen se zmíněnými zbraněmi.

Byla to chyba, kterou jsme neměli dopustit, uznal Reul a dodal, že fotografie by ani tak nestačily na příkaz k zatření. Avšak záznam o existenci těchto dat by byl k dispozici všem zemským policejním složkám, včetně těch berlínských.

Tato pochybení vedla k sérii dalších selhání. Amriho se totiž Německo snažilo dlouhou dobu alespoň deportovat do Tuniska, odkud pocházel. Dnes víme, že tato data by bývala pomohla německým úřadům k tomu, aby se to podařilo.

Trhy na náměstí Breitscheplatz byly otevřeny znovu toto pondělí, tentokrát však s přísnými bezpečnostními opatřeními. "Víme, že tu zemřeli lidé, jiní byli zranění, ale jsme rádi, že jsou trhy znovu v provozu," řekl pro agenturu APF kněz v místním chrámu císaře Viléma Martin Gelmer.

Lidé však cítí strach a velké emoce, když k místu útoku přijdou. "Člověk na to myslí. Není jednoduché se s tím vyrovnat," říká návštěvnice Christa z Dortmundu. "Není to bezpečné místo, nelze to tu ochránit. Jsem docela vystrašená," doplňuje žena, která byla na náměstí v den útoku minulý rok.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere nabádal Němce, aby se nebáli užívat si vánočních trhů i tento rok. Uvedl, že lidé by měli "být obezřetní, ale nikoli vystrašení". "Vždyť vánoční trhy patří k našim životům a k naší kultuře," dodal pro deník Bild.

Prostřednictvím svého mluvčího však dodal, že i tak zůstává riziko útoků nejen v Německu, ale i v celé Evropě, velmi vysoké.

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Související:

Právě se děje

reklama