Mayová a Juncker se dohodli. Rozhovory o brexitu mají postoupit do další fáze

Brusel/Londýn/Dublin - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes oznámil, že v rozhovorech o brexitu nastal posun dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z Evropské unie. Irsko je nadšené.

Brexit, ilustrační foto

Konečné rozhodnutí, zda rozhovory například o nových obchodních vztazích skutečně budou moci začít, musí učinit premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí unie na summitu příští týden. "Jsem si jist, že náš pohled budou sdílet," prohlásil Juncker. Výsledek první fáze brexitového rokování označil za kompromis a závěr dlouhé a intenzivní diskuse.

"Jednání o budoucím uspořádání obchodních vztahů mezi Británií a Evropskou unií zajistí, že mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne tvrdá hranice a také, že bude zachována ekonomická integrita Británie," řekla britská premiérka Theresa Mayová.

Dnes se tak Mayové a zástupcům Evropské unie podařilo dokončit rámcovou dohodu o řešení tří základních témat první etapy brexitových rozhovorů, což při jejich posledním setkání v pondělí nebylo ještě kvůli vnitřním sporům v Británii možné. "Britská premiérka mne ujistila, že má podporu britské vlády," řekl dnes novinářům Juncker.

Londýn a Brusel se dnes shodly na textu společné zprávy o postupu první fáze rozhovorů, kterou společně připravili šéfové vyjednávacích týmů, tedy Michel Barnier za EU27 a David Davis za britskou stranu. Na tomto základě má vzniknout definitivní dohoda o podobě samotného brexitu, kterou musí schválit unijní summit a ratifikovat britský i unijní parlament. Británie z EU odejde na konci března 2019.

Na 15 stránkách dokument popisuje, čeho se vyjednavačům podařilo dosáhnout po řadě jednacích kol a intenzivní diplomacii posledních dní. Podle Junckera budou po brexitu zachována práva unijních občanů žijících v Británii.

"To se týká také práva občanů EU žít, pracovat a studovat, sjednocování rodin, ochrany práv dětí, zdravotní péče, penzí a sociálního zabezpečení," vypočítal předseda komise a připomněl, že analogicky se věc týká i britských občanů usazených jinde v Evropské unii. Vyřešena byla také otázka vztahu britských soudů a Soudního dvora EU.

"Zajištěna budou práva více než tří milionů občanů EU žijících v Británii a asi milionu britských občanů v EU," upozornila Mayová. Práva občanů unie budou podle ní zajištěna britskými zákony a prosazována britskými soudy. "Budou moci žít stejně, jako žili dosud," slíbila.

Dosaženo bylo také dohody o tom, jak Britové vyrovnají finanční závazky, které na sebe vzali jako členská země bloku. Text Barnierovy a Davisovy zprávy nezmiňuje žádnou částku, v médiích se nejčastěji objevuje 40 až 60 miliard eur (bilion až asi 1,5 bilionu Kč). Podle Mayové je domluva vůči britským daňovým poplatníkům spravedlivá a umožní v budoucnosti vyšší domácí investice třeba do škol či zdravotnictví.

Třetí klíčovou věcí je právě režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, který se postupně stal nejtěžším bodem dohody. V posledních dnech se právě kolem této věci intenzivně telefonicky i osobně jednalo. Dublin dnes výsledek ocenil. "Britská strana učinila výrazné závazky ohledně snahy vyhnout se tvrdé hranici," upozornil Juncker. Podle Mayové zůstane zachována "ústavní a hospodářská integrita Spojeného království".

"Dohoda potvrzena! Irsko podporuje posun jednání o brexitu do druhé fáze, když jsme nyní zajistili záruky pro všechny na irském ostrově," uvedl dnes ráno irský ministr zahraničí Simon Coveney. Kompromis podle něj plně ochrání Velkopáteční dohodu, která v roce 1998 v Severním Irsku ukončila třicetiletý konflikt mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty. Kromě mírového procesu ochrání také hospodářství v Irsku i v Severním Irsku, dodal irský vicepremiér. "Velmi dobrý výsledek pro každého na irském ostrově - je zaručeno, že nebude tvrdá hranice," poznamenal Coveney.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Předpověď počasí na víkend: Hrozící déšť a bouřky mohou vystřídat tropy

13.08.2022 06:30 Česko čeká z hlediska počasí proměnlivý víkend. V průběhu dnešního dne se může objevit déšť,…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná ztratí oko, uvedl agent

13.08.2022 17:56 Spisovatel Salman Rushdie po útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 14:30 Dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku dnes po poledni uzavřela nehoda dvou osobních aut. Vozy se…

Kvůli větru se na festivalu u Valencie zřítilo pódium, zabilo člověka

13.08.2022 16:10 Na festivalu taneční hudby nedaleko španělské Valencie se v noci na dnešek kvůli silnému větru…

Polsko v Odře odhalilo vysokou slanost, rtuť ale ne

13.08.2022 14:14 Laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb v řece Odře odhalily vysokou salinitu (slanost),…

Epidemiologická situace na Slovensku se za poslední týden zlepšila

12.08.2022 14:11 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Veřejné budovy budou kvůli energetickým úsporám vytápěny v Německu na 19…

12.08.2022 13:42 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii zahájili vyšetřování Babiše kvůli podezření z praní špinavých…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu

12.08.2022 11:14 Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu a její vývoj je příznivý, na podzim…

Kvůli suchu a vedrům vysychají evropské řeky

12.08.2022 10:18 Kvůli nízkým srážkám se průtoky hlavních evropských řek v posledních týdnech výrazně snížily a vody…

Wizz Air nabízí dalších 100.000 letenek zdarma Ukrajincům, kteří prchají…

12.08.2022 09:25 Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabízí dalších 100.000 letenek zdarma…

Lesní požár v portugalském pohoří Serra da Estrela zničil na 10.000 hektarů

11.08.2022 21:52 Lesní požár, který v sobotu vypukl v portugalském pohoří Serra da Estrela, již zničil na 10.000…

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, nejméně 34…

11.08.2022 21:48 Aktualizováno V bavorském Legolandu se dnes srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně…

Související:

Právě se děje

reklama