Spor o záliv se nehnul ani o píď. Mezi Chorvatskem a Slovinskem je cítit napětí

Záhřeb - Premiéři Chorvatska Andrej Plenković a Slovinska Miro Cerar nedosáhli žádného pokroku v řešení historického sporu obou zemí o Piranský záliv. Oba dnes po jednání v Záhřebu sice mluvili o velice přátelských vztazích svých zemí, realita je ale zcela jiná.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko
doporučujeme

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

"Pro Chorvatsko je otázka (společné) hranice na stole a přejeme si ji řešit," zdůraznil Plenković. Podle něj se na východisku musejí dohodnout obě země samy bez ohledu na arbitrážní verdikt, i když, jak přiznal, "z velké části" bere ohled na stanovisko Chorvatska. Tvrdil přitom, že "existuje vysoký stupeň shody ohledně toho, jak by hranice měla vypadat". Opět také nabádal Slovince, "aby se vyhnuli jednostranným krokům".

"Rozumím stanovisku, které vyložil Plenković, ale s tím stanoviskem nesouhlasím," řekl na druhé straně podle webu deníku Večernji list Cerar. A hned potvrdil pevný postoj Lublaně, která trvá na tom, že zmíněné arbitrážní rozhodnutí je závazné pro oba státy.

Vyjádřil lítost nad tím, že Záhřeb svůj názor nezměnil a nadále verdikt arbitráže neuznává. Slíbil, že Slovinsko vyvolávat žádné incidenty kvůli tomu nebude.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Lublaň několik měsíců blokovala rozhovory o přijetí Chorvatska do Evropské unie. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009. Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak to bude s brexitem? Johnson a Hunt se střetli v televizním duelu

16.07.2019 07:33 Oba kandidáti na příštího britského premiéra odmítli takzvanou irskou pojistku, která má za cíl…

Bude Británie islámskou zemí? Počet křesťanů klesá, počet muslimů roste

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Ve Velké Británii klesá počet lidí, kteří se identifikují jako křesťané. Naopak roste počet těch,…

Ve Španělsku krachla jednání o koalici. Země míří k předčasným volbám

15.07.2019 22:29 Šéf španělských socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez dnes ohlásil neúspěšný konec rozhovorů…

Británie se bouří proti Trumpovi. Podle Johnsona i Hunta jsou jeho výroky…

15.07.2019 22:16 Oba kandidáti na funkci britského premiéra se dnes v debatě shodli, že urážlivé poznámky amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama