Spor o záliv se nehnul ani o píď. Mezi Chorvatskem a Slovinskem je cítit napětí

Záhřeb - Premiéři Chorvatska Andrej Plenković a Slovinska Miro Cerar nedosáhli žádného pokroku v řešení historického sporu obou zemí o Piranský záliv. Oba dnes po jednání v Záhřebu sice mluvili o velice přátelských vztazích svých zemí, realita je ale zcela jiná.

Chorvatsko
doporučujeme

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

"Pro Chorvatsko je otázka (společné) hranice na stole a přejeme si ji řešit," zdůraznil Plenković. Podle něj se na východisku musejí dohodnout obě země samy bez ohledu na arbitrážní verdikt, i když, jak přiznal, "z velké části" bere ohled na stanovisko Chorvatska. Tvrdil přitom, že "existuje vysoký stupeň shody ohledně toho, jak by hranice měla vypadat". Opět také nabádal Slovince, "aby se vyhnuli jednostranným krokům".

"Rozumím stanovisku, které vyložil Plenković, ale s tím stanoviskem nesouhlasím," řekl na druhé straně podle webu deníku Večernji list Cerar. A hned potvrdil pevný postoj Lublaně, která trvá na tom, že zmíněné arbitrážní rozhodnutí je závazné pro oba státy.

Vyjádřil lítost nad tím, že Záhřeb svůj názor nezměnil a nadále verdikt arbitráže neuznává. Slíbil, že Slovinsko vyvolávat žádné incidenty kvůli tomu nebude.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Lublaň několik měsíců blokovala rozhovory o přijetí Chorvatska do Evropské unie. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009. Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

U francouzského pobřeží zachráněno 33 migrantů, snažili se dostat do…

08.08.2020 16:32 Třiatřicet migrantů, kteří se snažili dostat z Francie do Anglie, bylo dnes zachráněno ze člunů při…

Ve Stuttgartu se protestovalo proti koronavirovým omezením

08.08.2020 15:06 V německém Stuttgartu dnes několik stovek lidí protestovalo proti omezením, která úřady zavedly v…

V Polsku zadrželi 34 migrantů, převážel je kamion z Turecka

08.08.2020 14:52 Polská pohraniční stráž zadržela 34 lidí z Blízkého východu, které převážel kamion z Turecka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama