EK bude mimořádně řešit spor s Polskem o právní stát?

Brusel - Evropská komise by dnes mohla navrhnout členským zemím EU hlasování o tom, zda v Polsku existuje trvající riziko vážného porušování základních hodnot unie.

Přidejte svůj názor

Sídlo EU
doporučujeme

Postup podle sedmého článku lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí by byl mimořádně třaskavým řešením už řadu měsíců se vlekoucího sporu mezi komisí a Polskem o stav právního státu v zemi.

Podle informací ČTK ale dosud není vyloučena ani varianta, že komise s tímto řešením počká a dá Polsku, kde nedávno do čela vlády nastoupil nový premiér Mateusz Morawiecki, ještě určitou dobu k případné změně postoje.

Pokud by se komise skutečně rozhodla aktivovat příslušný článek lisabonské smlouvy z roku 2009, sáhla by k podobnému kroku vůbec poprvé v historii. Zemi, u které nyní její partneři v EU konstatují riziko porušování evropských hodnot, na konci celého procesu teoreticky a po dalších hlasováních hrozí až pozastavení hlasovacích práv v Radě EU.

K tomu by ale bylo třeba - kromě jiného - další jednomyslné rozhodnutí ostatních 27 členských zemí, že v Polsku jsou základní hodnoty skutečně porušovány. A Maďarsko už dopředu avizuje, že v tomto případě Polsku pomůže a pro podobný krok hlasovat nebude.

Varšava, která se s komisí dostala do ostrého sporu především kvůli podobě reformy justičního systému, se na poslední chvíli zřejmě snaží krok unijní exekutivy odvrátit. O věci například minulý týden na okraj unijního summitu s šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem nový polský premiér Mateusz Morawiecki, který postup komise vnímá vůči své zemi jako nespravedlivý.

Loading...
Témata: EU | Polsko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU přišla s plánem na řešení uprchlické krize

23.09.2019 21:03 Aktualizováno Německo, Francie, Itálie a Malta ve společném prohlášení oznámily, že se domluvily na dočasném…

Evropský výbor poslal Česku vážné varování

23.09.2019 21:01 Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti…

Merkelová: Německo zdvojnásobí příspěvek na pomoc pro rozvojové státy

23.09.2019 20:18 Německo zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými…

Macron šije do Polska. Všechno blokuje, jděte demonstrovat tam, vzkázal…

23.09.2019 18:00 Aktualizováno Spíše než ve Francii by zastánci účinnějšího boje proti klimatických změnám měli demonstrovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama