Šíří se kampaň "ukaž to prase". Obtěžování ve veřejné dopravě čelí statisíce Francouzek

Paříže - Skandál okolo filmového producenta Harveyho Weinsteina ve Spojených státech urychlil i přehodnocení postojů k sexuálnímu obtěžování ve Francii, která si cíleně pěstuje pověst země svádění a romantiky.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Smutní lidé v Paříži

Podle francouzské agentury ONDRP, která se zaměřuje na statistiky kriminality, bylo v letech 2014 až 2015 celkem 267.000 lidí ve veřejné dopravě sexuálně obtěžováno, včetně líbání, osahávání i znásilnění. 85 procent z tohoto počtu připadá na ženy.

"I když se veřejnost většinou zaměřuje na domácí násilí, sexuální násilí páchané na ulici, ve veřejné dopravě nebo na jiných veřejných místech je stejně závažné a zaslouží si větší pozornost," uvádí zpráva ONDRP.

Paříž byla v říjnovém průzkumu nadace Thomson Reuters zvolena třetím nejpřívětivějším městem vůči ženám. A skončila na čtvrté příčce na žebříčku měst, kde nejméně hrozí sexuální násilí.

Ale obtěžování je rozšířené, stěžují si mnohé ženy na sociálních sítích. "Poplácávali mě, nazývali mě kurvou a jednou mě osahávali dva smějící se muži v přeplněném metru," vylíčila na twitteru Siobhan Dowlingová při popisu, co jako studenta zažila v Paříži.

Sexuální obtěžování ve veřejné dopravě je podle zprávy nejběžnější v pařížském regionu, kde hlášení o incidentech bylo sedmkrát víc než ve zbytku země. Většina případů se odehrála v jedoucím vlaku či autobusu, takže oběť nemohla utéct.

Francouzky si vzaly na pomoc sociální média, aby sdílely příběhy o sexuálním obtěžování, a kampaň #MeToo překonaly heslem #BalanceTonPorc, což by se dalo volně přeložit jako "ukaž to prase".

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sídlem řecké Skai TV otřásl výbuch, škody jsou značné

17.12.2018 08:53 Podomácku vyrobená bomba v noci na dnešek explodovala u budovy řecké televize Skai TV v Aténách.…

Němečtí policisté založili extremistickou buňku. Zmasakrujeme ti dceru (2)…

17.12.2018 07:22 Německá policie zahájila vyšetřování pětice svých příslušníků kvůli podezření, že vytvořili…

Uprchlíci v Paříži umrznou? Z mnohých jsou bezdomovci. Zima je nejhorší…

16.12.2018 21:41 Aktualizováno Nejkritičtější období v roce pro ně právě přichází, zima je jejich nejhorší nepřítel. V Paříži žije…

Útok ze Štrasburku má pátou oběť. Zranění hlavy podlehla známá osobnost

16.12.2018 20:57 Úterní atentát na vánočních trzích ve Štrasburku si vyžádal už pět obětí na životě. Dnes zemřel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama