Šíří se kampaň "ukaž to prase". Obtěžování ve veřejné dopravě čelí statisíce Francouzek

Paříže - Skandál okolo filmového producenta Harveyho Weinsteina ve Spojených státech urychlil i přehodnocení postojů k sexuálnímu obtěžování ve Francii, která si cíleně pěstuje pověst země svádění a romantiky.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Smutní lidé v Paříži
doporučujeme

Podle francouzské agentury ONDRP, která se zaměřuje na statistiky kriminality, bylo v letech 2014 až 2015 celkem 267.000 lidí ve veřejné dopravě sexuálně obtěžováno, včetně líbání, osahávání i znásilnění. 85 procent z tohoto počtu připadá na ženy.

"I když se veřejnost většinou zaměřuje na domácí násilí, sexuální násilí páchané na ulici, ve veřejné dopravě nebo na jiných veřejných místech je stejně závažné a zaslouží si větší pozornost," uvádí zpráva ONDRP.

Paříž byla v říjnovém průzkumu nadace Thomson Reuters zvolena třetím nejpřívětivějším městem vůči ženám. A skončila na čtvrté příčce na žebříčku měst, kde nejméně hrozí sexuální násilí.

Ale obtěžování je rozšířené, stěžují si mnohé ženy na sociálních sítích. "Poplácávali mě, nazývali mě kurvou a jednou mě osahávali dva smějící se muži v přeplněném metru," vylíčila na twitteru Siobhan Dowlingová při popisu, co jako studenta zažila v Paříži.

Sexuální obtěžování ve veřejné dopravě je podle zprávy nejběžnější v pařížském regionu, kde hlášení o incidentech bylo sedmkrát víc než ve zbytku země. Většina případů se odehrála v jedoucím vlaku či autobusu, takže oběť nemohla utéct.

Francouzky si vzaly na pomoc sociální média, aby sdílely příběhy o sexuálním obtěžování, a kampaň #MeToo překonaly heslem #BalanceTonPorc, což by se dalo volně přeložit jako "ukaž to prase".

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katedrála Notre-Dame je téměř zachráněná, oznámil ministr

21.04.2019 03:30 Většinu částí pařížské katedrály Notre-Dame, u kterých po požáru z počátku tohoto týdne hrozilo…

Bezdomovec překonal 1600 kilometrů na podvozku letadla

21.04.2019 02:55 Bezdomovec přežil na podvozku letadla cestu dlouhou 1600 kilometrů mezi dvěma francouzskými…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Žluté vesty demolovaly Paříž. Macron nechal spálit Notre-Dame, tvrdí…

20.04.2019 20:59 Aktualizováno V Paříži dnes opět vyšli do ulic stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest, kteří protestují proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama