Britská premiérka podpořila Polsko: Vaše ústava je vaše věc, nikdo vám nesmí nic nařizovat

Londýn/Varšava - Britská premiérka Theresa Mayová podpořila ve čtvrtek Polsko na úkor Evropské unie. Podle ní je polská ústava záležitostí Polska a nikdo, ani Evropská unie, nemá právo do ní zasahovat. O tom informovala agentura HINA.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

Evropská komise navrhla ve středu Radě Evropské unie, aby zahájila proti Polsku řízení podle článku 7 Lisabonské smlouvy o pozastavení či zániku členství v EU. Polsko by tímto způsobem mohlo přijít o hlasovací právo v rámci Unie.

Zahájení postupu podle článku 7 se odehrálo poprvé v historii. Komise se pro tento krok rozhodla poté, co se Polsko nevzdalo kontroverzních soudních reforem, které podle Bruselu "představují hrozbu pro demokracii".

Britská premiérka dostala dotaz týkající se postupu Evropské komise. "Tyto ústavní otázky by měly být především záležitostí každé dotyčné země," řekla Theresa Mayová.

Mayová mluvila ve Varšavě s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim a uvítala fakt, že se chce polský představitel s Evropskou komisí sejít a situaci vyřešit. "Doufám, že toto setkání povede k uspokojivému řešení pro všechny strany," řekla při setkání s premiérem.

Polská vláda se domnívá, že reformy ve všech sektorech, včetně toho soudního, jsou nevyhnutelné a nutné. Varšavě deklarovalo podporu Maďarsko, které jasně uvedlo, že bude vetovat jakékoli sankce EU vůči Polsku, které by pozastavily jeho právo na hlasování v Unii.

Zatímco se Komise snaží odporovat polské vládní straně Právo a spravedlnost a jejímu předsedovi Jaroslawu Kaczyńskému, britská premiérka přijela do Varšavy rovněž deklarovat vojenskou podporu proti Rusku a spolupráci ohledně tzv. "brexitu".

Morawiecki na setkání prohlásil, že doufá, že Francie s Německem najdou co nejlepší řešení pro Británii ohledně odchodu z Evropské unie. "Hluboce doufám a jsem přesvědčen, že naši francouzští i němečtí partneři chtějí najít to nejlepší řešení v této nové, ne tak snadné situaci, ve které se nacházíme po referendu o 'brexitu'," zdůraznil polský ministr.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama