Španělsko vyšetřuje chaos na dálnici. Auta uvázla ve sněhu, řidiči mrzli 18 hodin

Madrid - Sněhová kalamita o víkendu způsobila v centrální části Španělska chaos na silnicích, tisíce lidí musely strávit až 18 hodin v autě na dálnici AP6 u Madridu. Podle vlády za to může firma, která má na starosti komunikační systém na dálnici, a částečně i řidiče.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Přes 3000 aut zůstalo od sobotního večera na dálnici zablokováno, tisíce lidí tak musely strávit mrazivou noc v autech. "Byly nás tam tisíce, nedostali jsme žádné informace," postěžoval si jeden z řidičů.

Na pomoc musela dorazit armáda, která pomáhala s odklízením sněhu i s evakuací. Malé děti a nemocné převezla do města Segovia do nemocnice či do náhradního ubytování a lidem, kteří nocovali v autě roznášeli vojáci jídlo a teplé nápoje.

zdroj: YouTube

Vláda chaos na dálnici AP6 vysvětlila jako extrémní situaci způsobenou hustým sněžením a zvýšeným dopravním provozem v době svátku Tří králů. "Takové věci se prostě za extrémních podmínek stávají," komentoval situaci mluvčí španělské vlády Íňigo Méndez.

Část viny podle šéfa vládního úřadu pro dopravu Gregoria Serrana nesou i sami řidiči, kteří věděli, že bude padat sníh a nepřijali příslušná opatření - například neměli sněhové řetězy. Kvůli nehodám pak nemohly projíždět sněžné pluhy. Podle Serrana jeho úřad už od čtvrtka varoval před zhoršenými podmínkami na silnicích kvůli očekávaném sněžení. Informace se podle něj zobrazovaly na dálničních panelech a vysílaly se v rozhlase.

Ministr pro rozvoj Íňigo de la Serna dnes listu El País řekl, že vláda zahájila vyšetřování, které může vést až k pokutě pro firmu Iberpistas. Ta podle vlády nedostatečně informovala veřejnost o situaci na dálnici. Firma se však hájí, že udělala maximum a že konečná rozhodnutí jsou v takových situacích na vládě.

Vládu za nezvládnutí situace už v neděli kritizovala opozice. Podle šéfa socialistů Pedra Sáncheze musí vláda vysvětlit "absolutní selhání v preventivních opatřeních".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda o brexitu stále nejistá. Babiš zůstává optimistou i po krachu…

15.10.2018 10:32 Premiér Andrej Babiš zůstává i po nezdaru nedělní schůzky vyjednávačů Evropské unie a Velké…

Britská královská rodina čeká přírůstek. Meghan je těhotná, oznámil palác

15.10.2018 10:27 Manželka prince Harryho, vévodkyně ze Sussexu Meghan, je těhotná. Jejich první dítě by se mělo…

Prudké bouře a lijáky zabily ve Francii tři lidi, mezi oběťmi je i jeptiška

15.10.2018 10:01 Aktualizováno Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a záplavy, které si vyžádaly nejméně pět mrtvých.…

Pyrrhovo vítězství CSU. Nejhorší výsledek za 70 let, v bavorském…

15.10.2018 09:34 Aktualizováno Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama