Juncker navrhl zprostředkování ve sporu Slovinska a Chorvatska o hranici

Brusel/Záhřeb - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes navrhl zprostředkování mezi Slovinskem a Chorvatskem v jejich trvajícím sporu o námořní hranici.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

Při nevyřešilo ani loňské arbitrážní rozhodnutí, které vyšlo Slovinsku vstříc, ale které Chorvatsko odmítlo.

"Chtěli bychom se pokusit o zprostředkování mezi těmito dvěma stanovisky," řekl dnes novinářům podle agentury AFP předseda EK. "Samozřejmě na základě rozhodnutí arbitrážního soudu," dodal bez bližších podrobností o navrhovaném zprostředkování.

Obě země se od nabytí nezávislosti v roce 1991 přou o Piranský záliv. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se vlády dohodly na arbitráži. Mezinárodní smírčí soud pak koncem loňského června přiznal Slovinsku značnou část zálivu a koridor, jenž Slovincům umožňuje přístup na volné moře. Záhřeb soud ale už v roce 2015 označil za zkompromitovaný a arbitráž odmítl.

Podle Junckera ale pře o Piranský záliv, Chorvaty nazývaný Savudrijská vala, "není velký problém". "Jde o problém - chci to tady říci bez jakýchkoli provokací -, který nezajímá ostatní" hlavy států a vlád Evropské unie, řekl v této souvislosti šéf unijní exekutivy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a její třes? Němcům došla trpělivost

16.07.2019 22:05 Aktualizováno Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 22:04 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Novou německou ministryní obrany se stane stranická šéfka Merkelové…

16.07.2019 22:03 Novou německou ministryní obrany se po Ursule von der Leyenové překvapivě stane stranická šéfka…

Přehled: Kdo z českých europoslanců podpořil von der Leyenovou?

16.07.2019 21:53 Dnešní klíčové hlasování o Ursule von der Leyenové jako nové předsedkyni Evropské komise rozdělilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama