Dubček podělaný hrůzou? Slovenský ministr se ohradil proti Zemanovým výrokům

Bratislava/Praha - Český prezident Miloš Zema se včera značně kriticky vyjádřil na adresu někdejšího prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexandera Dubčeka. Slovenský ministr kultury Marek Maďarič si to nenechal líbit a dnes poslal do Prahy vzkaz.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Alexander Dubček
doporučujeme

Zeman v projevu kromě jiného řekl, že by bylo vhodné se zamyslet, proč se po okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy našel mezi tehdejší politickou elitou pouze jeden statečný člověk, a to František Kriegel, a "proč se všichni ostatní podělali hrůzou". Dodal, že tehdejším představitelům souhlas s okupací nepomohl.

"Osobně se ohrazuji vůči expresivnímu, dehonestujícímu vyjádření prezidenta České republiky Miloše zemana na adresu Alexandra Dubčeka, které vyslovil v oficiálním projevu na začátku oslav 100. výročí vzniku Československa na Pražském hradě," uvedl dnes v prohlášení Maďarič.

Dubčeka, rodáka ze Slovenska, si lidé podle Maďariče váží zejména za to, že začátkem 60. let umožnil v komunistickém Československu demokratizační proces. "O žádném politikovi si nedělejme iluze, i ta největší osobnost měla své slabiny a slabé chvíle. Ale považuji za mimořádně nevhodné a nezdvořilé právě takovéto momenty zdůraznit ve slavnostní chvíli, a to dokonce i expresivním způsobem," uvedl Maďarič.

Státní tajemník (náměstek) ministerstva zahraničních věcí Ivan Korčok označil Zemanovo vyjádření za nenáležité a pomohl si latinským výrokem, že jsou jisté hranice, které se nepřekračují. "Pan prezident Zeman je známý svými bonmoty. Toto, žel, nebyl bonmot, ale nenáležitý výrok," řekl Korčok po jednání vlády, která kromě jiného schválila návrh statutu komise k posuzování podnětů na udělení státní ceny Alexandra Dubčeka. Její udělování vládou umožnil na konci loňského roku slovenský parlament schválením příslušného zákona.

Loading...
Vstupte do diskuze (59)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová možná nenechá vítěze voleb sestavovat vládu

29.02.2020 12:33 O tom, zda zástupce vítězné strany dnešních parlamentních voleb na Slovensku dostane pověření hlavy…

Na Slovensku začaly ostře sledované volby. Jde o hodně, píše tisk

29.02.2020 09:52 Na Slovensku začaly volby, ve kterých Slováci rozhodují o novém složení parlamentu. Sázkové…

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Po zveřejnění zpráv o tom, že Turecko otevírá pro migranty hranice s Evropskou unií, se u řeky…

Dvě humanitární lodě nesmí kvůli karanténě vyplout z Itálie

28.02.2020 21:29 Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama