Kratší pracovní doba? Němci chtějí pracovat jen 28 hodin týdně

Berlín - Desítky tisíc německých pracovníků tento týden odešlo ze svých pracovišť na stávku. Největší pracovní jednotka země totiž chce osmadvacetihodinový pracovní týden. Proč pracovníci požadují kratší týden? A co by to znamenalo pro celé Německo, případně Evropskou unii? O tom napsal německý server The Local.

Německo, ilustrační foto

Co zaměstnanci požadují?

Odbory IG Metall, o nichž je v příspěvku řeč především, má pod sebou 4 miliony lidí v kovovém a elektrotechnickém průmyslu. Zaměstnanci, stejně jako již dříve, chtějí zvýšení mezd. Tentokrát o celých 6%.

Stávkující však nejvíc požadují, aby měli zaměstnanci možnost volně si přizpůsobit pracovní dobu tak, aby jim to vyhovovalo. Zaměstnanecký svaz chce, aby měli všichni pracovníci možnost přejít na kratší pracovní dobu (28 hodin týdně - pozn. red.) s garantovaným návratem k delší pracovní době (35 hodin týdně).

Odbory však chtějí i další změny - například 200 eur (kolem 5000 Kč) měsíčně navíc těm, kteří pečují o malé děti nebo se starají o starší příbuzné. 

Navíc pracovníkům ve směnných provozech nebo kdekoli, kde hodně záleží na zdraví, by mělo přibýt na účtu 750 eur za rok.

Jaké jsou výhody kratšího pracovního týdne?

IG Metall tvrdí, že flexibilní pracovní doba doposud přinášela prospěch převážně zaměstnavatelům, kteří zaměstnance nechávali pracovat delší dobu. Ovšem vzhledem k tomu, že evropská ekonomika je na své špičce a nezaměstnanost je téměř neznámý pojem, myslí si odborová instituce, že je čas na radikální změnu.

"Zaměstnanci nejsou jen pracovní stroje, mají osobní život, děti, staré rodiče. Práce nemůže být jen o osobních obětech," adresoval šéf berlínské IG Metall Olivier Hoebel při stávce zaměstnancům.

Odbory se domnívají, že jejich návrhy by měly být prospěšné zejména pro ženy, z nichž většina pracuje z rodinných důvodů na částečný úvazek a v současné době nemají jistotu opětovného získání zaměstnání, když jejich mateřská dovolená definitivně skončí.

Jak reagovali zaměstnavatelé?

Zaměstnavatelé razantně odmítají veškeré návrhy IG Metall. Federace zaměstnavatelů Gesamtmetall se předvídatelně vyhnula návrhu na zvýšení mezd zaměstnancům s tím, že by tito pracovali méně.

Federace tvrdí, že zavedení kompenzačního opatření by bylo diskriminační. Po dvou kolech jednání nakonec zaměstnavatelé nabídli navýšení platů o 2%. V otázce kratší pracovní doby však nebyl učiněn žádný pokrok.

Jaký by měla změna dopad?

V Německu platí pravidlo, že pokud se o něco začne zajímat IG Metall, další odborové svazy budou následovat. Největší odborové sdružení v Evropě v 90. letech prosazovalo 35 hodinový pracovní týden a zaměstnavatelé napříč Německem pečlivě sledují, zda se blíží další pracovní revoluce.

Už jen debata o kratším pracovním týdnu vyvolala žhavé diskuze na téma kvality života a budoucnosti práce ve světě, kde některé pracovní pozice přecházejí na automatizovaný provoz.

Stoupenci těchto změn považují návrh odborů za "velmi moderní" a říkají, že by se firmy díky tomu mohly ještě zlepšit a mohly by získávat větší výdělky. Kritici ovšem poukazují na to, že zkrácený týden by mohl mít za následek nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Především menší společnosti by tak jen těžko splňovaly své cíle.

"Kdyby se tato strategie přenesla na celou ekonomiku, mohlo by to způsobit vážné škody," řekl hlavní ekonom z banky Berenberg Holger Schmieding. 

Federace zaměstnavatelů Gesammetall odhaduje, že by si kratší pracovní dobu, a tudíž peněžité náhrady, vybralo zhruba 1,5 milionů pracovníků. Odbory oponují, skutečné využití této možnosti prý bude mnohem nižší.

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Itálie snížila závislost na ruském plynu ze 40 procent na 25

24.06.2022 21:30 Itálii se podařilo snížit svou závislost na dovozu ruského plynu na 25 procent ze 40 procent v…

Soud v Haagu chce opět vyšetřovat filipínské vraždy z dob protidrogové…

24.06.2022 21:10 Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu dnes oznámil, že bude požadovat opětovné…

EK udělila povolení další vakcíně proti covidu

24.06.2022 20:20 Vakcína proti covidu-19 od francouzského výrobce léků Valneva dnes získala od Evropské komise (EK)…

Unijní summit schválil zavedení eura v Chorvatsku od ledna příštího roku

24.06.2022 17:05 Aktualizováno Summit Evropské unie dnes schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Země se tak od…

Chorvatsko zaznamenalo první případ opičích neštovic

24.06.2022 13:15 Aktualizováno Chorvatsko zaznamenalo první případ opičích neštovic v zemi. Jde o muže, který pobýval v Itálii a…

Tématem summitu EU v Česku může být širší Evropa, řekl Fiala

24.06.2022 11:47 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron a předseda Evropské rady Charles Michel požádali českého…

Summit EU zřejmě odsouhlasí zavedení eura v Chorvatsku

24.06.2022 08:58 Očekávaný souhlas Evropské rady se zavedením eura v Chorvatsku bude jedním z hlavních témat…

MOL stanovil na svých domácích čerpacích stanicích limit 50 litrů na den

24.06.2022 08:27 Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL stanovila ode dneška pro maloobchodní odběratele na…

Lídři EU schválili kandidaturu Ukrajiny a Moldavska

23.06.2022 21:33 Aktualizováno Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu schválili udělení kandidátského statusu…

Unijní země jsou zatím schopny kompenzovat nižší dodávky ruského plynu

23.06.2022 20:50 Aktualizováno Členské země Evropské unie jsou zatím schopny kompenzovat snížený objem dodávek zemního plynu z…

Související:

Právě se děje

reklama