Slovensko se loučilo s Mariánem Labudou. Přišli herci i politici, Polívka zavzpomínal

Bratislava - Několik stovek lidí, včetně herců a politiků, se dnes přišlo rozloučit se známým slovenským hercem Mariánem Labudou, který zemřel minulý týden ve věku 73 let. Mezi smutečními hosty v budově Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě nechyběl například český herec Bolek Polívka i jeho slovenští kolegové Milan Lasica s chotí Magdou Vášáryovou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Marián Labuda

Podle informací serveru tvnoviny.sk herec chtěl vyjet autem z garáže, a když do vozu nastupoval, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přispěchal kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal umělce oživovat. V oživovaní ho pak vystřídali záchranáři, ale bohužel neúspěšně, uvedl server. Herec dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Podium sálu SND během smutečního obřadu, jehož součástí bylo promítání ukázek Labudových hereckých rolí, zaplnily věnce a kytice. U rakve s ostatky se střídali herci, na plátně byla Labudova fotografie v nadživotní velikosti.

"Opět odchází jeden z nás. Odchází herec mnohanásobného talentu. Jeho odchod nás zaskočil a zarmoutil. Bude chybět svým kolegům, příznivcům a zejména svým nejbližším," řekl v projevu generální ředitel SND Marián Chudovský.

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že Labuda byl neopakovatelný a nenahraditelný umělec. Měl nejen talent, ale i odvahu. Ozval se vždy, když bylo třeba, uvedl na sociální síti facebook. Kiska připomněl, že Labuda stál na tribuně i v listopadu 1989. "V době, kdy nebylo vůbec jasné, jak to celé dopadne," dodal prezident.

Premiér Robert Fico přijal zprávu o tom, že "nás opustil další z hereckých velikánů", s velkým zármutkem. "Jeho herecké umění jsme všichni obdivovali v nespočetném množství slovenských filmů i na prknech, která znamenají svět," uvedl Fico. Také on zdůraznil, že Marián Labuda patřil k umělcům, kteří se "nikdy nebáli vyslovit svůj názor i na společenské a politické události a aktivně se podílel na formování svědomí společnosti".

Herec Martin Huba podle serveru SME.sk řekl, že Labuda byl "neobyčejně citlivý člověk a ctil život. "Patří mezi ty vzácné lidi, kteří náš život nesmírně obohatili," poznamenal Huba. Další slovenský herec a také ředitel bratislavského Divadla Aréna Juraj Kukura označil Labudův odchod za velkou ztrátu. "Takových lidí, jako je Marián Labuda, si musíme mimořádně vážit," dodal Kukura.

"Měl v sobě hodně vzteku, hodně nádhery a velkého temperamentu. Byl to jeden z největších herců," řekl novinářům Polívka. Dodal, že Labudu poznal jako obdivovatele, později jako kritika, přítele, rodinného přítele i Čechoslováka. "Všechna poznání a setkání se všemi jeho podobami vždy byla obohacující, úsměvná, krásná," dodal Polívka, který si s Labudou zahrál v komedii Roming.

S Labudou dlouhá léta vystupoval v divadelní hře Kumšt slovenský herec Milan Kňažko. "Marián byl většinu života blízko mě nebo se mnou. Hodně jsme spolupracovali v různých divadlech a i v civilním životě jsme byli přátelé," uvedl Milan Kňažko, který Labudu označil za hereckého profesionála.

Přiznávám bez mučení, že jsem si nedokázal představit, že bychom se mohli rozdělit," řekl Labuda k 25. výročí rozdělení Československa. "Ale teď je to docela dobré, protože se nemáme na koho vymlouvat. Ani na Čechy, na Prahu, ani na Moskvu a na Rusy, ale odhalili jsme se teď v plné kráse," uvedl Labuda v rozhovoru, natočeném televizí Markíza před vánočními svátky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypadni! křičeli na Merkelovou v Chemnitzu. Kancléřka přiznala chyby v…

16.11.2018 23:37 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová dnes během návštěvy města Chemnitzu (Saské Kamenice) uznala, že…

Uprchlíci mají zničit křesťanství v EU? Maďarský ministr má vážné podezření

16.11.2018 22:04 Aktualizováno Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Na konferenci…

V4 začíná být hrozbou pro Německo a Francii? Orbán je nadšením bez sebe

16.11.2018 21:40 Aktualizováno Střední Evropa nabývá na síle ve srovnání s tandemem Německo-Francie, jenž v Evropě tvoří osu.…

Ministrem pro brexit je Barclay. Na rozdíl od svých předchůdců bude mít…

16.11.2018 19:48 Aktualizováno Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se dnes stal Stephen Barclay, který dosud…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama