Slovensko se loučilo s Mariánem Labudou. Přišli herci i politici, Polívka zavzpomínal

Bratislava - Několik stovek lidí, včetně herců a politiků, se dnes přišlo rozloučit se známým slovenským hercem Mariánem Labudou, který zemřel minulý týden ve věku 73 let. Mezi smutečními hosty v budově Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě nechyběl například český herec Bolek Polívka i jeho slovenští kolegové Milan Lasica s chotí Magdou Vášáryovou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Marián Labuda

Podle informací serveru tvnoviny.sk herec chtěl vyjet autem z garáže, a když do vozu nastupoval, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přispěchal kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal umělce oživovat. V oživovaní ho pak vystřídali záchranáři, ale bohužel neúspěšně, uvedl server. Herec dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Podium sálu SND během smutečního obřadu, jehož součástí bylo promítání ukázek Labudových hereckých rolí, zaplnily věnce a kytice. U rakve s ostatky se střídali herci, na plátně byla Labudova fotografie v nadživotní velikosti.

"Opět odchází jeden z nás. Odchází herec mnohanásobného talentu. Jeho odchod nás zaskočil a zarmoutil. Bude chybět svým kolegům, příznivcům a zejména svým nejbližším," řekl v projevu generální ředitel SND Marián Chudovský.

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že Labuda byl neopakovatelný a nenahraditelný umělec. Měl nejen talent, ale i odvahu. Ozval se vždy, když bylo třeba, uvedl na sociální síti facebook. Kiska připomněl, že Labuda stál na tribuně i v listopadu 1989. "V době, kdy nebylo vůbec jasné, jak to celé dopadne," dodal prezident.

Premiér Robert Fico přijal zprávu o tom, že "nás opustil další z hereckých velikánů", s velkým zármutkem. "Jeho herecké umění jsme všichni obdivovali v nespočetném množství slovenských filmů i na prknech, která znamenají svět," uvedl Fico. Také on zdůraznil, že Marián Labuda patřil k umělcům, kteří se "nikdy nebáli vyslovit svůj názor i na společenské a politické události a aktivně se podílel na formování svědomí společnosti".

Herec Martin Huba podle serveru SME.sk řekl, že Labuda byl "neobyčejně citlivý člověk a ctil život. "Patří mezi ty vzácné lidi, kteří náš život nesmírně obohatili," poznamenal Huba. Další slovenský herec a také ředitel bratislavského Divadla Aréna Juraj Kukura označil Labudův odchod za velkou ztrátu. "Takových lidí, jako je Marián Labuda, si musíme mimořádně vážit," dodal Kukura.

"Měl v sobě hodně vzteku, hodně nádhery a velkého temperamentu. Byl to jeden z největších herců," řekl novinářům Polívka. Dodal, že Labudu poznal jako obdivovatele, později jako kritika, přítele, rodinného přítele i Čechoslováka. "Všechna poznání a setkání se všemi jeho podobami vždy byla obohacující, úsměvná, krásná," dodal Polívka, který si s Labudou zahrál v komedii Roming.

S Labudou dlouhá léta vystupoval v divadelní hře Kumšt slovenský herec Milan Kňažko. "Marián byl většinu života blízko mě nebo se mnou. Hodně jsme spolupracovali v různých divadlech a i v civilním životě jsme byli přátelé," uvedl Milan Kňažko, který Labudu označil za hereckého profesionála.

Přiznávám bez mučení, že jsem si nedokázal představit, že bychom se mohli rozdělit," řekl Labuda k 25. výročí rozdělení Československa. "Ale teď je to docela dobré, protože se nemáme na koho vymlouvat. Ani na Čechy, na Prahu, ani na Moskvu a na Rusy, ale odhalili jsme se teď v plné kráse," uvedl Labuda v rozhovoru, natočeném televizí Markíza před vánočními svátky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Zeman v Postupimi. Prohlédl si zámek, kde byl zpečetěn odsun sudetských…

20.09.2018 12:26 Postupim - Český prezident Miloš Zeman dnes dopoledne zahájil druhý den návštěvy Německa schůzkou s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama