Britské korunovační klenoty byly v dóze od keksů, Alžběta II. to netušila

Londýn - V dokumentu The Coronation (Korunovace), který BBC odvysílala v neděli večer, zazněla mimo jiné informace, že cenné drahokamy, které jsou součástí britských korunovačních klenotů, přečkaly 2. světovou válku zahrabaní v dóze od keksů na zámku Windsor.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Královna Alžběta II.
doporučujeme

Král Jiří VI. nechal drahé kameny schovat před nacisty. Svou dceru, současnou panovnici Alžbětu II., ale do tajemství nezasvětil. Mezi zakopanými cennostmi byl i takzvaný rubín Černého prince, který je součástí Britské imperiální koruny. Tu královna nosí například na ustavujících schůzích britského parlamentu.

Alžběta II. zpravidla neposkytuje žádné rozhovory. Pro BBC One ale učinila výjimku při příležitosti 65. výročí své korunovace. Se suchým britským humorem vzpomínala i na korunovační ceremonii. Například dlouhá jízda v pozlaceném kočáře k Westminsterskému opatství prý "nebyla zrovna pohodlná", protože prakticky seděla na pružinách potažených kůží. S korunou na hlavě se prý člověk nemůže podívat dolů a číst si text projevu. "Jinak si člověk může zlomit vaz a koruna spadne dolů," dodala Alžběta s úsměvem.

zdroj: YouTube

Dokument dál odhalil například skutečnost, že většině chlapců v kostelním sboru z rozrušení selhával hlas a jedna ze šesti dívek, které nesly Alžbětinu vlečku, málem omdlela.

Součástí korunovačního ceremoniálu je pomazání. Děkan opatství John Hall v dokumentu prozradil, že použitý olej vyrobený na základě receptury používané v 17. století. Tehdy sestával ze sezamových semínek a olivového oleje a byl provoněn růžemi, květy pomerančovníku, jasmínu, ambrou, pižmem a esencí z (pachových žláz) cibetky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italská dvojčata se narodila v rozmezí dvou měsíců

19.04.2019 07:44 Italské matce se narodila dvojčata s dvouměsíčním rozestupem. Nejprve přišel na svět o loňském…

V Londonderry vypukly nepokoje, zastřelena žena. Dle policie šlo o…

19.04.2019 07:32 Při střelbě během nepokojů v severoirském Londonderry byla ve čtvrtek zabita 29letá žena. Policie…

Snímek z vesmíru odhalil zkázu Notre-Dame

19.04.2019 04:35 První satelitní snímek katedrály Notre-Dame po požáru ukázala světu soukromá družice SkySat…

Obří požár Notre-Dame má viníka. Pravděpodobně jim je elektrický zkrat

19.04.2019 04:28 Aktualizováno Vyšetřování požáru pařížské katedrály Notre-Dame se podle všeho nejvíce soustředí na možnost, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama