Německo má nové "paslovo" roku, porota vybírala ze stovek návrhů

Berlín - Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz "alternativní fakta" (alternative Fakten). Celkem letos veřejnost zaslala 1316 návrhů, které obsahovaly 684 různých výrazů. Jen zhruba 80 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jdou proti lidské důstojnosti nebo principům demokracie.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Porota výraz pravidelně vybírá od roku 1991. Loni u ní zvítězilo sousloví "zrádce národa" (Volksverräter).

"Označení 'alternativní fakta' je maskující a matoucí vyjádření pro pokus učinit nepravdivá tvrzení přijatelným prostředkem veřejné debaty," uvedla dnes porota ve svém zdůvodnění. Připomněla, že výraz jako první použila poradkyně amerického prezidenta Kellyanne Conwayová, když obhajovala nepravdivé tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera o počtu lidí, kteří se účastnili prezidentovy inaugurace.

Od té doby se výraz podle poroty i v Německu stal symbolem znepokojivého vývoje, kdy jsou ve veřejné diskuzi fakta nahrazována nedoložitelnými tvrzeními, která přesto jejich zastánci považují za legitimní argumenty.

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. Loni se jím stal výraz "Jamaika-Aus" (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o nové vládě. Trojici stran se přezdívalo Jamajka kvůli tomu, že jejich typické barvy - černá, žlutá a zelená - odpovídají barvám vlajky karibského státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inventura v muzeu se změnila v drama, zasahovali pyrotechnici

20.11.2019 08:56 Zaměstnanci muzea v obci Espalion na jihu Francie objevili při inventuře na půdě bedny s…

Salvini je vzteky bez sebe. Jeho popularitu nahlodává hnutí Sardinek

20.11.2019 08:28 Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na…

Útočník v Berlíně zabil syna německého exprezidenta

20.11.2019 07:41 Útočník na úterní veřejné přednášce na berlínské klinice zabil řečníka. Obětí byl podle německých…

Nechcete uprchlíky? Řecko posílá hodně ostrý vzkaz i Česku

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Nelze využívat výhody schengenského prostoru volného pohybu a zároveň odmítat dělit se o zátěž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama