Chceme Británii zpět v Evropské unii, ještě je čas změnit názor, tvrdí Tusk

Brusel - Donald Tusk, bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady, by byl rád, aby se Velká Británie neodtrhla od Evropské unie. Proč má k "brexitu" takový postoj? To vysvětlil dnes v Bruselu na zasedání Evropské komise. Zprávu zveřejnila mediální agentura AFP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

"Pokud britská vláda zůstane u svého rozhodnutí vystoupit z Evropské unie, 'brexit' bude naplněn, se všemi svými negativními následky, v březnu příštího roku," začal dnes svůj projev na zasedání Evropské komise.

"To se však stane jen tehdy, pokud naši britští přátelé nezmění názor," řekl a připomněl výrok britského ministra pro výstup z EU Davida Davise o tom, že "demokracie přestane existovat tehdy, pokud přestane měnit lidem názory".

"Srdce všech lidí na evropském kontinentu nepodlehla žádné změně. Naše srdce vám zůstávají otevřena," uzavřel Tusk v naději, že ke změně rozhodnutí ostrovní země ještě může dojít.

Připomeňme, že dříve se proti "brexitu" vyslovila i řada britských politiků v čele s bývalým předsedou vlády Tony Blairem. 

"Děláme chybu, kterou svět není s to pochopit a kterou nám naše budoucí generace nikdy neodpustí. Rok 2018 je poslední možností, abychom se vyslovili, jestli naše budoucí vztahy s Evropou budou lepší než ty stávající," uvedl Blair v prohlášení na své internetové stránce.

Blair již dříve vyzýval k upuštění od "brexitu", ale podle britských anket jeho slova názor voličů nijak neovlivnila. Bývalý premiér ve svém textu zároveň vyzval současného předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby společně se svým seskupením proti "brexitu" bojoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska zhodnotil slovenské eurovolby. Neskrývá zklamání

26.05.2019 13:02 Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila…

Slováci přepisují volební mapu, prahnou po změně

26.05.2019 12:25 Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice…

Brexit bude v říjnu, tvrdí možná nástupkyně Mayové

26.05.2019 11:24 Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to…

Litva si kromě europarlamentu volí i prezidenta

26.05.2019 11:09 Litevci dnes ve druhém kole prezidentských voleb vybírají mezi dvěma kandidáty. Oba tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama