Noční můra v Paříži: Kvůli rozvodněné Seině kolabuje doprava

Paříž - Hladina Seiny v Paříži dnes dopoledne dosahovala výšky 5,59 metru a doprava v metropoli se kvůli tomu mění v noční můru. Povodně ale neohrožují jen hlavní město: druhý nejvyšší stupeň varování platí ve 14 francouzských departementech.

Přidejte svůj názor

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Odpoledne řeka vystoupala na 5,62 metru. Kulminovat prý bude v neděli. Předpovědi podle agentury AFP sahají od 5,8 po 6,2 metru, každopádně však zůstávají hluboko pod rekordem povodní roku 1910 (8,62 metru).

V Paříži je dnes kvůli rozvodnění Seiny uzavřena řada tunelů, provoz přerušila vodní doprava a zavřené zůstalo například spodní patro muzea Louvre. Vlaky stále nejezdí na lince C příměstské železnice RER, což podle ředitele jejího provozovatele Alaina Krakovitche "rozhodně má dopad jak na dojíždějící, tak na turisty".

Obyvatelé mnoha francouzských departementů jsou místy nuceni opouštět své domovy. Celkem bylo podle AFP evakuováno 666 lidí. Vzedmutí řek způsobuje vydatný déšť, přičemž v Paříži podle meteorologů spadl dvojnásobek srážek oproti normálu.

zdroj: YouTube

"Problém je, že je to povodeň v lednu, to jsem nikdy neviděl," řekl majitel restaurace z pařížského předměstí Poissy Olivier Grémillet, který na břehu Seiny pracuje přes 30 let. "Doufám, že to neznamená, že voda zůstane déle nebo že to nejhorší ještě přijde v březnu a dubnu," dodal.

Obyvatelé Poissy se připravují na horší záplavy než ty z roku 2016. Tehdy vystoupala Seina v Paříži na 6,10 metru, avšak dramatické škody zde nenapáchala.

Na západě Normandie se bezmála 34.000 lidí ocitlo bez pitné vody, na východě země zase platí nejvyšší poplach před povodněmi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy