Vondráček v Bruselu ujišťoval o proevropské orientaci Česka

Brusel - Šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček dnes jednal v Bruselu. Opakovaně zdůrazňoval trvající proevropské směřování České republiky.

Radek Vondráček (ANO)

Vondráčkova návštěva v Evropské komisi, která vyvrcholila schůzkou s jejím předsedou Jeanem-Claudem Junckerem, přišla pouhý den poté, co v Bruselu v zásadě obdobné kolečko seznamovacích jednání absolvoval Andrej Babiš, český premiér v demisi a Vondráčkův stranický kolega v hnutí ANO. Juncker od Babiše také dostlat jeho knihu „O čem sním, když náhodou spím".

„Prezentoval jsem stávající sněmovnu i svoje hnutí. Protože třeba pro některé lidi v Bruselu ještě pořád... Neříkám, že bychom nebyli čitelní, ale dostávají různé informace," řekl po schůzkách ČTK Vondráček. I Babiš si v pondělí v rozhovorech pro evropská média stěžoval na to, že je vnímán jako populistický politik, varoval naopak, že euroskepticismus v ČR poroste, pokud Brusel nezmění svůj přístup.

Šéf Sněmovny upřesnil, že s Junckerem si vysvětlili, že Česko zastává proevropskou pozici a že je to pro ČR úplně základní věc. „Chápu, že jsou u nás subjekty, které volají po referendu a tak dále. Ujistili jsme ho ale, že ten hlavní proud je jiný," popisoval Vondráček.

Juncker se podle šéfa české sněmovny zajímal i o české prezidentské volby a zmínil se o tom, že prezidenta Miloše Zemana zná dlouhou dobu a vždy jej pokládal za svého přítele.

Evropská komise a ČR mají podle Vondráčka společný zájem najít řešení konfliktu okolo migračních kvót. O reformě unijního azylového systému už od jara 2016 státy EU neúspěšně vyjednávají, premiéři a prezidenti dali na nalezení shody čas do poloviny roku. Babiš v pondělí naznačoval, že věc bude možná trvat i déle.

O migrační problematice Vondráček ostatně už odpoledne hovořil také s místopředsedkyní Evropského parlamentu Mairead McGuinnessovou. „Já ji seznámil s usnesením sněmovny, které se nějakým způsobem vymezuje vůči kvótám. Ona mi řekla svou představu o solidaritě, a že bychom se měli podílet," řekl Vondráček s tím, že podle Prahy by mělo být řešení společné.

S prvním místopředsedou komise Fransem Timmermansem se Vondráček kromě migračních témat bavil také o postupu komise vůči Polsku.

Předseda české sněmovny se dnes sešel též s Guyem Verhofstadtem, šéfem liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. Do ní v evropské politice patří také Vondráčkovo a Babišovo Hnutí Ano. Verhofstadt se podle šéfa české sněmovny zajímal o českou politiku, není vyloučena jeho další návštěva v ČR.

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje