Švédové se bouří: Migrant znásilnil třináctiletou sestřenici, soud mu svěřil do péče jejich děti

Stockholm – Švédské úřady čelí ostré kritice kvůli tomu, že soud svěřil děti do péče Iráčanovi, který je zplodil s tehdy třináctiletou dívkou, kterou si vzal a o svatební noci znásilnil. Informuje o tom švédský deník Dagens Nyheter .

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Dávka, jejíž identita nebyla zveřejněna a kterou média označují jako Alicia, byla v roce 2007 přinucena odcestovat ze Švédska do Iráku a provdat se za svého třiadvacetiletého bratrance. Jí v tu dobu bylo jen 13 let. Dívka vypověděla, že ji její manžel o svatební noci znásilnil.

Ještě v roce 2007 otěhotněla a vrátila se zpátky do Švédska, v Göteborgu následně porodila dvojčata. V roce 2009 Alicia odcestovala zpět do Iráku, kde požádala o rozvod, podpořil ji v tom i její otec. Podmínkou bylo, že se vzdá práv na své děti podle „iráckého práva", vysvětluje deník. 

„Po rozvodu ke mně přišla rodina mého bývalého manžela. Vyrvali mi děti z náruče, nacpali je do auta a odešli. Jen jsem plakala a křičela,“ řekla Alicia švédským médiím.

Po rozvodu sice byla Alicia označena za jediného opatrovníka dětí ve Švédsku, nový soudní rozsudek ve Stockholmu teď ale naopak určil, že výlučnou péči bude mít otec dětí.

Soud tvrdí, že proto, že Alicia a její bývalý manžel spolu navzájem nespolupracují, neexistuje žádný základ pro společnou péči. Zdůraznil také, že Alicia v Iráku souhlasila, že děti dostane její muž.

Tento rozsudek ale vyvol pořádnou bouři. Sara Mohammad z organizace proti násilí GAPF uvedla, že „společnost se někdy musí odvážit povstat“. „Podle mě nejste vhodným rodičem, pokud jste se oženil a měl sex s dítětem,“ má jasno aktivistka.

„Kdyby byla švédská dívka poslána do zahraničí, aby se vdala za pedofila, všichni sociální pracovníci a politici by si okamžitě vyhrnuli rukávy. Všichni ministři a předseda vlády by to označili za obrovský skandál pro Švédsko," dodala.

V loňském roce se objevil podobný případ. Soudce rozhodl, že 26letý muž, který v Sýrii oplodnil 13letou dívku, nemůže být obviněn ze znásilnění, protože k trestnému činu došlo v Sýrii před tím, než pár požádal o azyl ve Švédsku.

Podle odhadů žije ve Švédsku asi 240 000 mladých přistěhovalců, kteří se řídí pravidly tzv. kultury cti. Skandinávská země také zaznamenala řadu případů týkajících se dětských sňatků mezi migranty. V roce 2016 úřady uvedly, že v azylových domech v zemi žije nejméně 70 vdaných žen, jejichž manželství je proti švédskému právu.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AfD utrpěla porážku. Ústavní soud smetl žalobu na Merkelovou kvůli…

18.12.2018 11:13 Protestní Alternativa pro Německo (AfD) neuspěla se žalobou proti migrační politice kancléřky…

V Maroku zatkli člena vraždícího gangu, je podezřelý ze zabití turistek z…

18.12.2018 11:07 V Maroku zatkli jednoho člověka podezřelého z vraždy dvou turistek ze Skandinávie. Oznámilo to dnes…

Policie vtrhla do mešity v Berlíně, imám posílal peníze teroristům

18.12.2018 10:22 Německá policie dnes od časného rána provádí razie v jedné z mešit v Berlíně a v dalších objektech.…

Fiala se naštval na vládu: To je absurdní, v zahraničí jsme k smíchu

18.12.2018 09:00 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala se tvrdě vysmál vládě. Důvodem jsou okolnosti kolem hlasování o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama