Maďarsko si duplo: Opustíme rozhovory OSN o migraci, pokud nebudete na běžence přísnější

Budapešť - Maďarsko by mohlo již velmi brzy zahájit proces odchodu z jednání OSN o globálním paktu o migraci. Dojde k tomu, pokud toto ujednání neudělá "pozitivní posun vůči maďarskému postoji", varoval šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Maďarsko by mohlo odejít z jednání OSN o migraci kvůli obavám, že pro-migrační pozice mezinárodního subjektu se neshoduje s bezpečnostními zájmy, řekl ve čtvrtek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Jeho slova cituje server Politico.

„OSN chce vytvořit pakt, který povzbudí migraci. Máme opačný názor a pokud se bude v únoru přijat tento postoj... otázkou je, proč bychom se měli na této diskuse účastnit?" řekl Szijjártó pro televizi M1. Budapešť se obává, aby se OSN nesnažila ji přimět ke zmírnění vlastních pravidel pro migraci a nebránila například kriminalizaci nelegálního překročení hranic.

V září 2016 přijalo 193 členských států Valného shromáždění OSN jednomyslně text zvaný Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky. Ta má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí, legálního zaměstnávání, ochrany před pašeráky či jejich návratu domů.

Formální jednání o nezávazné Newyorské deklaraci OSN má být zahájeno tento měsíc, cílem je přijmout finální balíček do konce roku 2018.

„Pokud v prvním návrhu migračního balíčku OSN nedojde k pozitivnímu posunu směrem k maďarskému stanovisku, Maďarsko definitivně opustí toto jednání," řekl ministr zahraničí na tiskové konferenci. „Podle názoru Maďarska migrace není pozitivní proces a není nezastavitelná, ale naopak představuje závažné bezpečnostní riziko a může být zastavena," dodal ministr.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán už od počátku uprchlické krize v roce 2015 kritizoval migrační politiku EU a trval na tom, že Maďaři nebudou podporovat otevření hranic své země migrantům a uprchlíkům.

Začátkem tohoto měsíce novinářům řekl, že migrace se stala „problémem" pro demokracii a že Evropané „nechtějí žít v neustálé hrozbou terorismu a chtějí naopak bezpečnost a chtějí,a by byly jejich hranice chráněny“.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama