Vražda slovenského novináře Kuciaka pobouřila špičky EU i média z celého světa

Praha - O zavraždění slovenského reportéra Jána Kuciaka píšícího o údajných daňových podvodech podnikatelů spojených se slovenskou vládní stranou informovala řada světových médií. Také přední politici Evropské unie dnes vyjádřili ohromení nad vraždou novináře a jeho partnerky.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

O zastřelení slovenského investigativního reportéra a jeho přítelkyně podrobně informovaly v agenturních zprávách například americké listy The Washington Post a The New York Times, britský deník The Guardian, či bělehradská rozhlasová stanice B-92.

Francouzský list Le Figaro připomněl, že Kuciakův poslední zveřejněný článek se týkal možných daňových podvodů spojených s luxusním bytovým komplexem v Bratislavě. O vraždě slovenského novináře a o tom, že vláda vypsala odměnu za informace vedoucí k vrahům, píší také ukrajinská a ruská média, od populárního listu Komsomolskaja pravda po vládní deník Rossijskaja gazeta.

"Jsem otřesen hroznou zprávou o zavraždění Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Odsuzuji tento zbabělý čin. Vraždění či zastrašování novinářů nemají místo ani v Evropě, ani v demokracii," prohlásil předseda Evropské komise Evropské komise Jean-Claude Juncker během návštěvy Bělehradu.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v reakci na vraždu uvedl, že Evropská unie nemůže akceptovat, aby novinář byl zavražděn kvůli své práci- Slovenské úřady vybídl k důkladnému vyšetření případu. „Jsem šokován vraždou novináře Jána Kuciaka. Spolu se slovenskou EPP vyzýváme k okamžitému, nezávislému a důkladnému vyšetření tohoto hrůzného činu," uvedl předseda evropských lidovců (EPP), nejsilnějšího klubu v europarlamentu, Manfred Weber.

Podobně se vyjádřil i první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. „Jsem šokován vraždou novináře v EU. Žádná demokracie nemůže přežít bez svobodného tisku, a proto si novináři zaslouží respekt a ochranu," uvedl. „Spravedlnost musí být nastolena," zdůraznil.

Slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič novinářům sdělil, že je vraždou dvou mladých lidí hluboce otřesen. „Jejich smrt nesmí nikoho nechat lhostejným, protože svoboda slova musí být nedotknutelná. Potrestání tohoto činu je morálním imperativem pro zdraví celé společnosti," uvedl Šefčovič. 

"Tato vražda ohrožuje svobodu tisku a demokracii," prohlásila česká eurokomisařka Věra Jourová.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechcete uprchlíky? Řecko posílá hodně ostrý vzkaz i Česku

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Nelze využívat výhody schengenského prostoru volného pohybu a zároveň odmítat dělit se o zátěž…

Johnson: Brexit bude určitě 31. ledna

19.11.2019 21:58 Británie "rozhodně" vystoupí z Evropské unie 31. ledna a do konce příštího roku je schopná uzavřít…

Na palubě trajektu v Nizozemsku našli desítky migrantů

19.11.2019 21:22 Nejméně 25 migrantů bylo dnes nalezeno v nákladním trajektu krátce poté, co vyplul z Nizozemska do…

Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

19.11.2019 20:38 Aktualizováno Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama