Ruští hackeři nabourávají EU? Napadení Německa může být součástí širšího útoku

Berlín - Americký expert Benjamin Read se domnívá, že hackerský útok na počítačové sítě německé vlády může být součástí výrazně většího organizovaného útoku na evropské státy. Agentura DPA dnes s odvoláním na bezpečnostní složky uvedla, že útok pokračoval nejméně do této středy.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

hacker

"Několik měsíců pozorujeme, že (ruská skupina) APT28 cíleně napadá ministerstva zahraničí a obrany v Evropské unii a snaží se získat přístup do chráněných systémů," uvedl Read pro list Die Welt.

Read je přesvědčen o tom, že APT28 není žádná běžná hackerská skupina, která si chce jen vydělat peníze. Výběr cílů, použité metody i výdrž skupiny jsou podle něj jasné indicie svědčící o tom, že je financována státem a spolupracuje se státními úřady. Jaká tajná služba za APT28 stojí, není ještě jasné, ale podíl ruských úřadů na její činnosti považuje Read za jistý. Ruští činitelé dlouhodobě takové aktivity popírají.

Hackerům se při útoku podařilo dostat do speciálně zabezpečené sítě německé vlády, která slouží k výměně informací mezi vládními i bezpečnostními úřady. Podle ministerstva vnitra se útok, který mohl trvat celý rok, podařilo dostat pod kontrolu. Údajně se při něm hackerům nepodařilo získat velké množství dat.

Členové německého parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb, kteří dnes o záležitosti jednali asi dvě hodiny, ale uvedli, že útok stále pokračuje. "Je to pokračující jednání, je to pokračující útok," řekl šéf výboru Armin Schuster (CDU).

Agentura DPA s odvoláním na bezpečnostní složky uvedla, že německé úřady přinejmenším v poslední fázi útoku činnost hackerů sledují, aby zjistily bližší informace o jejich cílech a původu útoku.

Někteří členové parlamentu dávali dnes najevo nespokojenost s tím, že je vláda o problému neinformovala a dozvěděli se o něm až z médií. Podle místopředsedy výboru pro kontrolu tajných služeb Konstantina von Notze (Zelení) je to "nanejvýš špatné a nemilé".

Německé úřady - stejně jako instituce dalších zemí - čelily hackerským útokům i v minulosti. Například v roce 2015 se terčem stal Spolkový sněm. Za tímto i nynějším útokem podle německých bezpečnostních činitelů stojí nejspíš ruští hackeři ze skupiny APT28.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovák donutil nezletilou dceru k sňatku, v nové rodině zažila peklo

21.01.2019 22:01 Aktualizováno Otec nezletilého děvčete z jižního Slovenska získal podle vyšetřovatelů za její nucený sňatek 3000…

Zemřel Jindřich Orleánský, potomek posledního francouzského krále

21.01.2019 21:41 Ve Francii dnes ve věku 85 let zemřel Jindřich Orleánský (Henri d'Orléans), jenž byl potomkem…

Roztržka kvůli Barnevernetu: Rozzlobené Norsko žádá Varšavu, aby odvolala…

21.01.2019 21:29 Norské ministerstvo zahraniční vyzvalo Varšavu, aby kvůli nepřijatelnému chování odvolala svého…

U řecko-tureckých hranic byli zatčeni špióni, jeden pomáhal uprchlíkům

21.01.2019 20:50 Ze špionáže dnes obvinil řecký prokurátor 25letého Brita a 29letého řeckého vojáka, kteří byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama