Volby v Itálii provázejí komplikace. Kampaň proti migrantům byla odporná, říká volič

Řím - V Itálii se dnes konají parlamentní volby. Někteří lidé čekali před volebními místnostmi až hodinu a posléze je zaskočil složitý ověřovací proces. Do dnešních 19:00 SEČ odvolilo 58,5 procent oprávněných voličů. Hlasování skončí hodinu před půlnocí, první povolební odhady budou zveřejněny okamžitě, první předběžné výsledky by měly být známy v pondělí ráno.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

itálie

Nové složení parlamentu může vybírat kolem 51 milionů oprávněných voličů. O jejich přízeň se ucházejí tři hlavní politické bloky.

Poslední průzkumy favorizují čtyřčlennou středopravou koalici (podle prognóz dostane 37 až 38 procent hlasů), v níž jsou nejvýraznějšími silami strana Vzhůru, Itálie (FI) Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho. Nejsilnější straně, tedy M5S, přisuzují průzkumy 28 procent hlasů. Vládnoucí Demokratické straně se podle agentury Reuters nepodařilo využít hospodářského oživení v zemi a její obliba klesla (podle posledních průzkumů dostane 23 procent hlasů). Ztratila hlavně na jihu země.

Předvolební kampaň přinesla několik překvapení: do politiky se vrátil 81letý Silvio Berlusconi; dříve separatistická Liga severu odstranila ze svého loga slovo "sever" a snažila se získat voliče i na jihu; populisty z M5S vede nový muž, 31letý Luigi Di Maio, který umírnil jejich dříve bojovnou rétoriku.

Analytici odhadují, že žádný z bloků nezíská parlamentní většinu a volby skončí patem. Největšími tématy kampaně byla hospodářská situace a migrace. Právě kvůli svému postoji v otázce migrace by značnou podporu mohla podle průzkumů získat protiimigrační Liga severu.

V sicilském Palermu muselo být přes noc znovu vytištěno 200.000 volebních lístků, protože sem byly doručeny špatné. Palermské volební místnosti otevřely s několikahodinovým zpožděním. Odstupující předseda italského Senátu a zároveň menší levicové strany Rovní a svobodní Pietro Grasso na twitteru napsal, že takové chyby a zpoždění jsou "nepřijatelné". Podle agentury ANSA je možné, že výsledek voleb bude napaden u soudu.

"Fronty se budou tvořit i dnes večer. Obávám se, že dojde k situacím, že někteří lidé nestihnou odvolit," projevil znepokojení bývalý premiér Berlusconi. V Římě čekali někteří lidé před volebními místnostmi i déle něž hodinu. Radnice vyzvala Římany, aby k volbám nechodili na poslední chvíli aby s jistotou odvolili.

"Předvolební kampaň byla složitá a odporná, nelíbila se mi ani rétorika strany, kterou jsem volil (vládnoucí levicová Demokratická strana). Ale je to strana, jejíž návrhy se nejvíce blíží tomu, co si myslím. Nelíbí se mi, že se šíří nenávist (proti migrantům). Nemá to smysl - přece nemůžeme střílet na lodě a stavět zdi," řekl agentuře AFP při odchodu z volební místnosti v Římě 24letý kadeřník Mirko Canali.

"Musíme najít své místo v Evropě, smlouvy (s EU) nám uškodily stejně jako Řecku. Matteo Salvini bude premiérem, který Itálii dostane mezi hlavní evropské hráče," uvedla 62 Graziella Costagliaová, důchodkyně z Benátek.

"Hnutí pěti hvězd je jediná politická síla, která dokáže sanovat státní pokladnu a bojovat proti zbytečným výdajům i daňovým únikům," odůvodnil svůj hlas 29letý Alberto Rossi z Říma. Novinář Andreas Pieralli uvedl, že minulý rok dosáhly daňové úniky výše 120 miliard eur (3 biliony Kč).

"Vždycky jsem volil Berlusconiho, protože si to přál můj otec. Tentokrát jsem ale dal hlas Hnutí pěti hvězd na protest proti stranám, které vždycky kradly," vysvětlil 24letý pekař Francesco Tagliavini z Říma.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V sobotu začne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit atrakci Kyvadlo…

21.09.2018 09:04 Mnichov - Několik nových atrakcí a především zase o něco dražší pivo přinese letošní Oktoberfest.…

Polsko bude platit. Exhumacemi porušilo práva vdov, rozhodl soud ve…

21.09.2018 08:12 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes shledal Polsko vinným z…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, v Barceloně protestovaly tisíce lidí

21.09.2018 08:04 Aktualizováno Barcelona - V Barceloně ve čtvrtek večer protestovaly tisíce separatistů, informovala španělská…

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama