Merkelová zpět v sedle. Profesor prozradil, co čeká Evropu

NÁZOR - "Hora se zachvěla a porodila myš," cituje politolog Matthew Qvortrup úvodem svého komentáře pro server CNN slova římského básníka Horatia. Profesor z Coventry University připomíná, že ačkoliv Angela Merkelová nikdy latinu nestudovala, jelikož to v komunistickém Východním Německu nebylo považováno za užitečné, souhlas sociálních demokratů se vstupem do koalice s křesťanskými demokraty Merkelové znamená, že pět měsíců politických záchvěvů v Německu je konečně u konce.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Angela Merkelová

Čas pro konsolidaci EU

Nejsilnější evropská země bude mít po další čtyři roky znovu stabilní vládu složenou ze středo-pravicové CDU-CSU Merkelové a středo-levicové SPD a zažehnala se možnost, že Evropa bude uvržena do obnoveného chaosu, uvádí politolog. Soudí, že s Merkelovou zpět "v sedle" nastává čas pro konsolidaci EU v intencích, na nichž se dohodla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, což bude zahrnovat sladění daní pro firmy, rozpočtové investice a možná i zřízení evropského ministra financí.

Mimo Německo pak nejvíce bezprostředně pocítí dopad nové vlády Merkelové ve Velké Británii, jelikož Německo se od zářijových voleb přestalo zapojovat do debatě o brexitu, což se nyní změní, míní Qvortrup. Připomíná, že Merkelová byla prvním politikem, který varoval Británii, že v rámci dohody nemůže "vyzobat třešničky", a proto se jeví jako méně pravděpodobné, že Londýn dosáhne dohody s EU v duchu, který naznačila uplynulý pátek britská premiérka Theresa Mayová.

"Pochopitelně, německý byznys může ztratit o obchod se Spojeným královstvím, ale Merkelová věří, že krátkodobá bolest stojí za dlouhodobé zisky," vysvětluje expert. Zdůrazňuje, že dohoda, která Británii potrestá, má odradit ostatní země, aby následovaly příkladu Spojeného království, přičemž Merkelová uvažuje podobně jako v roce 2015, kdy EU uvalila sankce na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Putin tehdy věřil, že kancléřka blufuje, ale nebylo tomu tak, poukazuje profesor. Doplňuje, že sankce podpořil německý průmysl, což platí i v případě brexitu, a tak Merkelová za podpory SPD zřejmě zaujme podobně tvrdý postoj vůči Mayové.

Posílí rovněž proevropské francouzsko-německé spojenectví, domnívá se odborník. To podle něj bude znamenat, že Merkelová a Macron budou schopni zformovat společnou frontu proti Donaldu Trumpovi a kombinace jemné diplomacie Merkelové a Macronova siláctví zřejmě odvrátí vypuknutí otevřené obchodní války, protože Merkelová i Macron vědí, že Trump cílí především na domácí publikum a jeho výhružky - například nedávná slova o zavedení cel na evropské automobily - budou stěží realizovány.     

Cesta nebude hladká      

Pro Merkelovou však cesta nebude zcela hladká, očekává Qvortrup. Konstatuje, že kancléřka se silně spálila na uprchlické krizi v letech 2015 a 2016, kdy Německo přijalo téměř milion syrských běženců, avšak tato chyba se nebude opakovat, protože i koaliční smlouva v praxi zavádí limit na počet uprchlíků, kteří mohou do Německa přijít.

Toto opatření má na svědomí Horst Seehofer, přední bavorský pravicový politik, a může svým způsobem omezit popularitu krajně pravicové Alternativy pro Německo, která loni získala 13% hlasů, nyní je ve Spolkovém sněmu oficiálně v opozici, připomíná politolog. Dodává, že vnitřní fragmentace této strany vládu Merkelové ještě posílí.   

Velké výzvě bude čelit koaliční partner Merkelové, sociální demokraté, varuje profesor. Zdůrazňuje, že v předchozí vládě je Merkelová zcela zastínila, byť skutečnost, že strana nyní ovládá ministerstvo financí a ministerstvo zahraničí, jí dává alespoň trochu potřebného kreditu, což ale nemusí stačit, jelikož středo-levicové strany mají potíže v celé Evropě.

"Kdysi mocní socialisté téměř zmizeli ve Francii a Nizozemsku a jejich podpora se řítí dolů ve Španělsku a Itálii. To samé se nyní děje v Německu," píše politolog. Vysvětluje, že CDU si pod Merkelovou uzurpovala nejpopulárnější opatření sociálních demokratů, což bude pokračovat i za možné nástupkyně Merkelové, Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Souhlasem s koaliční dohodou členové SPD možná jen oddálili nevyhnutelný úpadek své strany, protože se zdá, že další kapitolu Evropy budou psát centristé, nikoliv krajní pravice či tradiční sociální demokracie, domnívá se Qvotrup. Soudí, že forma se může lišit - středové strany inspirované Nizozemskem přijímají opatření omezující migraci, což snižuje volební ohrožení ze strany krajní pravice, zároveň však německá velká koalice i francouzská Macronova vláda zavádějí reformy pracovního trhu ve skandinávském duchu, zahrnující jeho pružnost a záchrannou sociální síť.  

"Je jedním z paradoxů dějin, že tato opatření kdysi hlásalo mnoho britských konzervativců, kteří hlasovali pro brexit," píše expert. Dodává, že nyní není nepředstavitelné, že v Británii se v blízké budoucnosti dostanou k moci labouristé Jeremyho Corbyna a povedou sociálnědemokratickou politiku starého střihu, zatímco zbytek Evropy přijme měkčí verzi thatcherismu.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama