Ve Varšavě demonstrovaly feministky. Volnost, rovnost, interrupce, skandoval dav

Varšava - V polské metropoli se dnes pochodovalo na obranu práv žen. Protestujcí zdůrazňovali především právo na umělé přerušení těhotenství, které je v katolické zemi s konzervativní vládou velice přísně omezeno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Interrupce není policie. Vzájemnou pomoc, a ne systémové násilí," znělo podle listu Gazeta Wyborcza hlavní heslo 19. ročníku asi tříhodinového pochodu v centru hlavního města.

Organizátorky v předvečer akce ujišťovaly, že nejde jen o potraty, ale i o sociální zabezpečení, hospodářskou nerovnost či sociální vyloučení migrantů, postižených, nezaměstnaných a lidí pracujících na dočasné smlouvy.

Pochod zahájil pěvecký sbor revolučními písněmi ve feministické verzi. "Volnost, rovnost, interrupce," skandoval dav. "Svobodu volby místo teroru!" hlásal jeden z transparentů. V průvodu se objevily také karikatury politiků a prelátů, kterým Polky vděčí za to, že nemají na interrupce nárok, a to včetně bývalých prezidentů Lecha Walesy, Aleksandra Kwaśniewského a Bronislawa Komorowského. "Děkujme jim, protože díky nim tu dneska jsme," znělo z tlampačů dvojsmyslně.

Polsko dovoluje potrat, pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život matky nebo když je důsledkem znásilnění a incestu. Pro další zpřísnění protipotratového zákona se vyslovuje vlivná katolická církev.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko má první případ koronaviru, v Itálii je už 374 nakažených

26.02.2020 19:50 Aktualizováno Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá…

Papež kvůli koronaviru nezrušil mši, na audienci podával ruce

26.02.2020 18:12 Zatímco v řadě kostelů v Itálii ruší v těchto dnech kvůli šíření nového koronaviru mše, papež…

V italském středisku Livigno ubývá turistů, Češi ale lyžují dál

26.02.2020 17:04 Obavy z šíření nového typu koronaviru a nuceného pobytu v karanténě začínají doléhat i na některá…

Německo: Koronavirus má dalších pět lidí včetně vychovatelky

26.02.2020 16:58 Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama