Facebook se otřásá: Šéf bezpečnosti odchází, firmu vyšetřují v Británii, akcie padají

Londýn - V médiích se objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla reagovat na šíření dezinformací a nepravd. Firma má velké potíže v Británii. Tamní úřad pro ochranu dat vyšetřuje, zda Facebook dostatečně rázně odpověděl na zprávy, že politická konzultační firma Cambridge Analytica nečestně získala informace o uživatelích sociální sítě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook
doporučujeme

Britská komisařka pro informace Elizabeth Denhamová dnes uvedla, že požádala v rámci širšího zkoumání zneužívání osobních dat o povolení k prohledání kanceláří firmy Cambridge Analytica. V rámci tohoto šetření prozkoumá i chování Facebooku.

"Podíváme se na to, zda Facebook zabezpečil a ochránil osobní informace na platformě, nebo ne, a zda, když se dozvěděli o ztrátě dat, jednali dostatečně rázně a zda informovali, nebo neinformovali lidi," řekla Denhamová rozhlasové stanici BBC.

Podle zdroje agentury Bloomberg obeznámeného se situací čelí Facebook rovněž vyšetřování ze strany americké Federální komise pro obchod (FTC). Ta údajně zkoumá, zda Facebook neporušil dohodnuté podmínky pro nakládání s osobními údaji uživatelů.

"Mají potíže," řekl podle listu Financial Times na adresu firmy Facebook bývalý ředitel jednoho z odborů FTC David Vladeck. "Domnívám se, že se stanou předmětem velmi intenzivní prověrky," dodal.

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř sedm procent. Kyle DeYoung z právnické společnosti Cadwalader uvedl, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) pravděpodobně přezkoumá, zda neměla společnost Facebook o zneužití údajů již dříve informovat. Nevyloučil, že Facebook se kvůli propadu hodnoty akcií stane terčem žalob ze strany akcionářů.

Stamos ve Facebooku prosazoval objasnění a zveřejnění ruských aktivit na sociální síti, s čímž naopak nesouhlasila provozní ředitelka Sheryl Sandbergová. Stamos, jehož pravomoci byly postupně převedeny na jiné pracovníky, se proto rozhodl, že odejde. Podle The New York Times ho ale vedení přemluvilo, aby zůstal až do srpna, neboť jeho odchod by nevypadal dobře.

Deník poznamenal, že dříve měl Stamosův tým až 120 lidí, zatímco nyní ho tvoří tři lidé. Stamos dnes na twitteru uvedl, že jeho úloha ve firmě se změnila, stále však pro Facebook pracuje. Svůj odchod však nepopřel.

Pokud se zpráva o odchodu Stamose potvrdí, bude prvním vysoce postaveným členem společnosti, který skončí kvůli kontroverzím vyvolanými dezinformačními aktivitami.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pojede na státní návštěvu Británie, přijme ho královna

23.04.2019 14:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump začátkem června zamíří na třídenní státní návštěvu do Británie, kde…

Mayová dostala nůž na krk. 12. června ji odvoláme, vyhrožují konzervativci

23.04.2019 14:03 Poslanci britské vládní Konzervativní strany opět tlačí na premiérku Theresu Mayovou, aby oznámila…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 13:36 Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské…

23.04.2019 13:12 Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama