Facebook se otřásá: Šéf bezpečnosti odchází, firmu vyšetřují v Británii, akcie padají

Londýn - V médiích se objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla reagovat na šíření dezinformací a nepravd. Firma má velké potíže v Británii. Tamní úřad pro ochranu dat vyšetřuje, zda Facebook dostatečně rázně odpověděl na zprávy, že politická konzultační firma Cambridge Analytica nečestně získala informace o uživatelích sociální sítě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook

Britská komisařka pro informace Elizabeth Denhamová dnes uvedla, že požádala v rámci širšího zkoumání zneužívání osobních dat o povolení k prohledání kanceláří firmy Cambridge Analytica. V rámci tohoto šetření prozkoumá i chování Facebooku.

"Podíváme se na to, zda Facebook zabezpečil a ochránil osobní informace na platformě, nebo ne, a zda, když se dozvěděli o ztrátě dat, jednali dostatečně rázně a zda informovali, nebo neinformovali lidi," řekla Denhamová rozhlasové stanici BBC.

Podle zdroje agentury Bloomberg obeznámeného se situací čelí Facebook rovněž vyšetřování ze strany americké Federální komise pro obchod (FTC). Ta údajně zkoumá, zda Facebook neporušil dohodnuté podmínky pro nakládání s osobními údaji uživatelů.

"Mají potíže," řekl podle listu Financial Times na adresu firmy Facebook bývalý ředitel jednoho z odborů FTC David Vladeck. "Domnívám se, že se stanou předmětem velmi intenzivní prověrky," dodal.

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř sedm procent. Kyle DeYoung z právnické společnosti Cadwalader uvedl, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) pravděpodobně přezkoumá, zda neměla společnost Facebook o zneužití údajů již dříve informovat. Nevyloučil, že Facebook se kvůli propadu hodnoty akcií stane terčem žalob ze strany akcionářů.

Stamos ve Facebooku prosazoval objasnění a zveřejnění ruských aktivit na sociální síti, s čímž naopak nesouhlasila provozní ředitelka Sheryl Sandbergová. Stamos, jehož pravomoci byly postupně převedeny na jiné pracovníky, se proto rozhodl, že odejde. Podle The New York Times ho ale vedení přemluvilo, aby zůstal až do srpna, neboť jeho odchod by nevypadal dobře.

Deník poznamenal, že dříve měl Stamosův tým až 120 lidí, zatímco nyní ho tvoří tři lidé. Stamos dnes na twitteru uvedl, že jeho úloha ve firmě se změnila, stále však pro Facebook pracuje. Svůj odchod však nepopřel.

Pokud se zpráva o odchodu Stamose potvrdí, bude prvním vysoce postaveným členem společnosti, který skončí kvůli kontroverzím vyvolanými dezinformačními aktivitami.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku havaroval záchranářský vrtulník, čtyři lidé zemřeli

16.12.2018 09:12 Na severu Portugalska havaroval v sobotu večer záchranářský vrtulník, zemřeli při tom čtyři lidé.…

Terorista ze Štrasburku sympatizoval s IS? Otec Chekatta promluvil, matka…

16.12.2018 08:58 Devětadvacetiletý muž podezřelý z úterní střelby na vánočních trzích ve Štrasburku sympatizoval s…

Ostrý dopis z Bruselu: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu…

16.12.2018 08:05 Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tři…

Průlom na konferenci COP24: Státy dohodly pravidla pro uplatňování…

16.12.2018 07:53 Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama