Merkelová obhajuje přijímání běženců. V projevu zkritizovala Trumpa a Turecko

Berlín - Staronová německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že rozhodnutí přijmout běžence bylo správné, podobná krizová situace se ale v budoucnu již nesmí opakovat. Před zákonodárci hovořila také o Turecku, americkém prezidentovi a zákazu dieselových motorů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Merkelová ve Spolkovém sněmu uvedla, že z humanitárních důvodů byla pomoc Evropy uprchlíkům nezbytná, nechce ale, aby se migrační krize z roku 2015 opakovala. Evropská unie podle ní musí lépe střežit své hranice a rozhodně vystupovat proti islámským radikálům.

Kancléřka přislíbila, že Německo se bude v Evropské unii zasazovat o úspěch unijních programů především v Africe, které mají podobných krizím předcházet. Dodala také, že příslušné unijní fondy nesmí být podfinancované.

Merkelová v minulosti opakovaně tvrdila, že islám k Německu patří. "Je nezpochybnitelné, že naše země byla historicky formována křesťanstvím a židovstvím," řekla dnes kancléřka. Dodala ale, že 4,5 milionu muslimů, kteří nyní v Německu žijí, se mezitím stalo součástí země.

Merkelová v další části projevu odsoudila tureckou vojenskou intervenci v Sýrii proti kurdským milicím YPG. "Přes všechny oprávněné bezpečnostní zájmy Turecka je nepřijatelné to, co se v (syrském) Afrínu děje, kde jsou tisíce a tisíce civilistů pronásledovány, kde civilisté umírají a odkud musejí uprchnout," řekla kancléřka. Agentura DPA poznamenala, že Merkelová vojenský zásah kritizovala takto otevřeně vůbec poprvé.

Merkelová odmítá plošný zákaz naftových motorů v autech, uznává ale, že otázku emisí z takovýchto agregátů je nutné vyřešit.

Omezit, případně zcela zakázat vjezd aut s naftovými motory připravuje několik německých měst. Cestu k takovémuto zákazu, který se bude týkat především starších dieselů, otevřel koncem února Spolkový správní soud v Lipsku, který rozhodl, že města mají kvůli ochraně ovzduší možnost učinit takovéto opatření. Zmíněné zákazy by se ale mohly týkat i vozů splňující emisní normu Euro 6, tedy takových, které mohly začít jezdit po 1. září 2014. Předpokládá se, že by to vyvolalo řadu soudních pří.

Merkelová sepsula i rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit na dovoz hliníku a oceli cla. "Taková cla považujeme za nezákonná," prohlásila Merkelová. Dodala, že Německo je přesvědčeným odpůrcem politiky izolacionismu, neboť takový systém škodí všem bez rozdílu. Zopakovala, že Berlín bude ve spolupráci s Evropskou unií v obchodních jednáních s USA pokračovat.

Spojené státy si podle médií pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou řadu podmínek v oblasti obchodní i obranné politiky, včetně omezení dodávek oceli z EU do USA na loňskou úroveň. Washington podle magazínu Der Spiegel také chce, aby EU podnikla opatření proti čínské oceli prodávané za dumpingové ceny a aby spolupracovala v řadě dalších obchodních záležitostí.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama