Macron zažívá krušné chvíle. Francii ochromila rozsáhlá stávka, vypukly i potyčky

Paříž - Po celé Francii dnes stávkují tisíce železničářů, pracovníků pařížské městské dopravy. K protestu se přidali také aerolinky Air France a učitelé. Média hovoří o prvním opravdovém testu pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho úsilí na transformaci francouzské společnosti a ekonomiky.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Dopoledne se podle organizátorů ke stávce připojilo na 35 procent zaměstnanců státních železnic SNCF a téměř 13 procent pracovníků státního školství. Protestní akce se konaly v téměř 180 městech. V Paříži při jednom z nich vypukly potyčky s policisty a ve městě Nantes zasahovala policie vodním dělem a slzným plynem, napsala agentura Reuters. Podle médií se v Paříži zúčastnilo protestních demonstrací skoro 50.000 osob, z toho 35.000 státních zaměstnanců a přes 13.000 železničářů.

Většina akcí je však pokojná. Protestních demonstrací se po celé zemi podle policie zúčastnilo přes 200.000 lidí, podle odborů jich bylo půl milionu.

Odborářské organizace chtějí dneškem odstartovat tříměsíční vlnu stávek, během níž by jejich členové nepřišli do práce každý týden na dva dny. Macron zatím tváří v tvář hrozbě táhlých výpadků hlásí odhodlání v reformních snahách pokračovat a jeho úřad hovoří o "pokojné a sebevědomé" náladě. Řada komentátorů ale připomíná několikatýdenní protestní hnutí v roce 1995, kvůli němuž nakonec tehdejší vláda upustila od důchodové reformy.

Nyní je bezprostředním spouštěčem Macronův záměr skoncovat se speciálním statusem zaměstnanců SNCF, avšak ten přichází například po přelomové reformě zákoníku práce schválené k nespokojenosti odborů loni na podzim. Podle deníku The New York Times přisuzují současná pravidla pracovníkům "těžce subvencované a hluboce zadlužené" SNCF štědré benefity a v některých případech například umožňují odchod do důchodu ve věku 52 let. Nevoli vzbuzuje také plán na zrušení 120.000 pracovních míst ve státní sféře do roku 2022.

Největší shromáždění se dnes očekávalo v centru Paříže. Podle webu deníku Le Figaro se na pochod směrem k náměstí Bastily vydalo přes 25.000 lidí včetně neúspěšného levicového kandidáta z loňských prezidentských voleb Jeana-Luca Mélenchona. V Marseille odhadla policie počet demonstrantů na 9400, tisíce lidí se sešly i v Nice, Lyonu či Nantes.

Železničáři avizovali, že provoz dnes bude "velmi narušený". Jezdí pouze dvě pětiny vlaků TGV, polovina příměstských vlaků a jen čtvrtina klasických meziměstských spojů. Stávky se dnes účastní také pracovníci letové kontroly a výpadek postihl zejména letiště hlavního města. Na nich bylo zrušeno 30 procent spojů, přičemž šlo hlavně o ty na kratší vzdálenosti. Narušení provozu ohlásila také letiště v Nice, Lyonu, Marseille a Toulouse.

"Je to opravdový binec," řekl Reuters jeden z Pařížanů, kterému se pořádně protáhlo čekání na ranní vlak. Agentura Ifop dnes přinesla průzkum, podle něhož 44 procent Francouzů považuje "společenskou mobilizaci" proti reformě SNCF za opodstatněnou.

zdroj: YouTube

Podle Reuters ale průzkumy veřejného mínění vyznívají paradoxně: "Většina voličů podporuje stávku a ještě výraznější většina podporuje reformy včetně snížení počtu státních zaměstnanců a zavedení odměňování podle zásluh." Vláda proto manifestace bedlivě sleduje, zároveň však říká, že od nastaveného kurzu se neodkloní.

První bitvu v podobě reformy zákoníku práce Macron na podzim vyhrál. Podle webu televize France24 ale prezident riskuje, že si pohněvá několik skupin voličů najednou, když kromě reforem státní sféry prosazuje také nepopulární snížení rychlostního limitu na větších silnicích. Vláda zároveň nedávno schválila zvýšení srážek z penzí na sociální pojištění. Průzkum agentury Ipsos zveřejněný ve středu ukazuje, že Macronovo počínání schvaluje 37 procent voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Švédsku zmizel pákistánský novinář, ve vlasti čelil výhrůžkám

01.04.2020 11:08 Pákistánský novinář, který kvůli výhrůžkám smrtí uprchl ze své vlasti, se pohřešuje už měsíc ve…

Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry

01.04.2020 09:54 Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry, které k sobě nyní kvůli přijatým opatřením…

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 07:19 Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Rakousko zpřísňuje opatření proti koronaviru, je to téma i v SRN

01.04.2020 05:02 Svět pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. V Japonsku, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama