Ruští trollové v akci? Snažili se ovlivnit Brity v kauze Skripal, ukázala analýza

Londýn - Do případu otravy ruského agenta Sergeje Skripala se vložila také digitální laboratoř Digital Forensic Research Lab. Z její analýzy vyplývá, že se ruští trollové na twitteru pokoušeli manipulovat s míněním Britů ohledně kauzy.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Práce s PC, ilustrační fotografie
doporučujeme

Uživatelé z několika zřejmě falešných účtů na twitteru, které podle analytiků mohou být napojeny na trollí farmu v Petrohradu, sdíleli anketu britské blogerky Rachael Swindonové, ve které hlasovalo na 15.700 lidí. Blogerka se v anketě ptala, zda si lidé myslí, že britská premiérka Theresa Mayová "poskytla dostatek důkazů k tomu, aby mohla z případu obvinit Rusko".

77 procent uživatelů odpovědělo záporně. Swindonová, která je známou podporovatelkou vůdce britských opozičních labouristů Jeremyho Corbyna a která má na twitteru 57.000 odběratelů, následně uzavřela, že "nálada britské veřejnosti se mění".

Podle expertů z Digital Forensic Research Lab však některé z nejvlivnějších tweetů této ankety pocházelo z prokremelských účtů, které byly zřejmě organizované.

Analytik Ben Nimmo uvedl, že proruští uživatelé se tak snažili ovlivnit hlasování v anketě a vytvořit zdání větší nespokojenosti Britů s britskou vládou, než uživatelé twitteru ve skutečnosti projevili. "Rozsáhlé zapojení ruských účtů v britské anketě tak ukazuje, jak snadno mohou propojené účty zvýšit účast v on-linové debatě a s velkou pravděpodobností zmanipulovat ji i z velké dálky," dodal odborník.

Anketu sdíleli například z twitterových profilů, které se obvykle soustřeďují na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym nebo na sestřelení malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufale slabá EU? Prestižní server mluví o jednom ponížení za druhým

20.01.2020 00:01 NÁZOR - Začátek roku 2020 byl pro EU a novou Evropskou komisi obtížný, konstatuje editorial serveru…

Berlínská konference se vyslovila pro zbrojní embargo v Libyi

19.01.2020 21:06 Účastníci berlínské konference o Libyi se dnes dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga…

Johnson označil před Putinem Rusko za bezpečnostní hrozbu

19.01.2020 19:23 Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým …

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama