Ekvádorská vláda odstřihla Assange od internetu kvůli porušení dohody

Quito/Londýn - Ekvádorská vláda zablokovala přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Ten kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně. K tomu kroku vláda přistoupila ekvádorská vláda podle místního deníku El Comercio proto, že Assange porušil dohodu z loňského prosince.

Přidejte svůj názor

Julian Assanage

Informovala o tom dnes agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády. Vláda v prohlášení uvedla, že počítačový expert Assange byl odpojen od internetu v úterý.

V prosincové dohodě se podle vlády Assange písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států. Jaké komentáře vedly k tomuto opatření, vláda v prohlášení neuvedla. 

Důvodem odpojení by však mohla být Assangeova podpora katalánskému separatistickému expremiérovi Carlesi Puigdemontovi, jehož Španělsko viní ze vzpoury, spekulují agentury. Právě obava Ekvádoru z poškození vztahů s Madridem stála podle španělské agentury Europa Press za loňskou prosincovou dohodou Assange s ekvádorskou vládou.

Agentura Europa Press dnes také uvedla, že Assange měl tento týden slovní přestřelku se státním tajemníkem britského ministra zahraničí Alanem Duncanem. Duncan o Assangeovi v dolní komoře britského parlamentu řekl, že "je otázkou času, kdy tento mizerný červ odejde z ambasády a vydá se justici". Zakladatel WikiLeaks mu odpověděl na twitteru. "Je lepší být červem, tvorem prospěšným půdě, než hadem," reagoval Assange.

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích "ohrozil dobré vztahy, která má Ekvádor s Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy". Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu tamní vláda udělila politický azyl.

Ekvádorská vláda zintenzivnila loni úsilí, aby Assangeův případ vyřešila a dostala ho ze své ambasády v Londýně. Vláda se snažila získat prostředníka (třetí zemi či nezávislou osobu) pro řešení tohoto případu. Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Podle argentinského serveru Infobae odstřihl Ekvádor od internetu Assange na ambasádě už jednou v říjnu 2016. Učinil tak poté, co server WikiLeaks odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů americké Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor poskytl politický azyl. Australský programátor se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu. Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že zatykač zůstává v platnosti. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory

19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Policie ho zneškodnila

19.02.2019 19:23 Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama