Británie usvědčila Rusko: Spojenci dostali ke kauze Skripal neobvyklé množství informací

Londýn - Británie podle zdroje listu The Financial Times svým spojencům poskytla detailní vědeckou analýzu nervově paralytické látky použité při otravě Sergeje a Julije Skripalových, ale i řadu zpravodajských informací, které podpořily její tvrzení, že za útokem stojí Moskva.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

"Poskytli jsme našim spojencům nebývalé množství zpravodajských informací, abychom je přesvědčili, že neexistuje žádná jiná věrohodná alternativa, než že to byl ruský stát," uvedl v rozhovoru s FT vysoce postavený britský představitel, který si nepřál zveřejnit svou totožnost.

Londýn informace údajně předal především spojencům z EU a NATO. Jejich množství bylo ale stát od státu různé. Nejvíce informací dostali podle FT členové výzvědné aliance Five Eyes, tedy USA, Kanada, Austrálie a Nová Zéland. O něco méně sdílní byli Britové v případě některých členských zemí EU.

Jako projev solidarity s Británií téměř tři desítky zemí včetně Česka vypověděly tento týden desítky ruských diplomatů. Solidaritu s Londýnem chtěl vyjádřit i Nový Zéland, ale žádný špion se podle premiérky Jacindy Ardernové na ruské ambasádě ve Wellingtonu nenašel. Vláda se pak dostala pod palbu kritiky za to, že prý nezaujala vůči agresivnímu jednání Ruska dostatečně tvrdý postoj.

Předsedkyně vlády si proto chce vyžádat soupis všech ruských diplomatů, kteří byli v minulých dnech v jiných zemích označeni za nežádoucí. Podle novozélandského ministra zahraničí Winstona Peterse Rusko ve svých špionážních aktivitách ostrovní stát neopomíjí, přestože žádní špioni na tamní ruské ambasádě nejsou. Výzvědné služby Moskvy údajně proti Novému Zélandu působí ze zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Morawiecki požádal parlament o vyjádření důvěry vládě, PiS si chce upevnit…

04.06.2020 14:52 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes překvapivě požádal parlament o vyslovení důvěry své vládě.…

Malta a Libye budou spolupracovat v boji proti nelegální migraci

04.06.2020 13:58 Malta a Libye otevřou v červenci ve svých metropolích koordinační střediska, jejichž úkolem bude…

V Německu se odehrála razie kvůli komentářům o zabitém politikovi

04.06.2020 13:29 Německá policie dnes při koordinované akci prohledala byty 40 osob podezřelých z šíření…

Nejznámější případ zmizení dítěte v Evropě: Kauza Maddie McCannové opět…

04.06.2020 13:29 Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13…

Související:

Právě se děje

Další zprávy