Zeman pod Tatrami kritizoval vydání Nikulina: Česko by se nemělo plést do vnitřní politiky USA

Štrbské Pleso - Český prezident Miloš Zeman dnes ve Vysokých Tatrách zahájil oficiální část návštěvy Slovenska. V jednom z hotelů se setkal se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Na tiskové konferenci se Zeman vyjádřil ke kauze Nikulin.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Jednání prezidentů předcházel uvítací ceremoniál u jednoho z hotelů na Štrbském Plese v nejvyšším pohoří Slovenska, kam Zeman přicestoval ve středu.

Případu údajného ruského hackera Sergeje Nikulina se týkal jeden z dotazů při tiskové konferenci. Zeman v odpovědi poznamenal, že má odlišný názor než ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který dal souhlas s vydáním ruského občana do USA, ale ujistil, že plně respektuje ministrovo právo v dané věci rozhodnout.

"Začnu trochu anekdoticky. Když byl zvolen Donald Trump americkým prezidentem, (předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul) Ryan si vzal černou kravatu. Tentýž pan Ryan nyní (minulý týden) přiletěl do České republiky. Veřejně prohlásil, že sem přiletěl v podstatě proto, aby dostal pana Nikulina do Spojených států, což se mu podařilo. Nu a jedna z variant je, že pan Nikulin - ať tak či onak - může sloužit jako nástroj vnitroamerického politického boje - k tomu slouží i ta černá kravata," řekl Zeman.

Připomněl současně epigram Karla Havlíčka Borovského o úskalích chození s pány na led a poznamenal: "Jestli by se Češi měli plést do americké politické situace, tak to nepokládám za úplně dobré řešení."

Ryan, který ocenil českou vládu za vydání Nikulina, se během své návštěvy Prahy se Zemanem nesetkal. Důvody, proč se tak stalo, nesdělil.

Odpoledne se Zeman setká také s novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim. Někdejší vicepremiér Pellegrini před dvěma týdny vystřídal v čele slovenské vlády Roberta Fica, který v polovině března rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. 

Návštěvou Slovenska Zeman pokračuje v tradici, že první či poslední zahraniční cesta českého a slovenského prezidenta vede do druhého státu bývalé československé federace. Na stávající schůzce ve Vysokých Tatrách se, v případě Zemanova úspěchu v prezidentských volbách, prezidenti Česka a Slovenska domluvili již loni, když český státník na závěr svého prvního funkčního období přijel do Bratislavy.

Loading...
Vstupte do diskuze (98)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se obává příchodu uprchlíků z Turecka, zajišťuje hranice

27.05.2020 11:49 Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil dnes řecký…

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy