Facebook přiznal pochybný přesun dat 2,7 milionu lidí z EU. Firma má potíže i v Rusku

Brusel/Moskva - Facebook ve čtvrtek večer Evropské komisi potvrdil, že se k firmě Cambridge Analytica mohla neoprávněně dostat osobní data až 2,7 milionu uživatelů facebooku z Evropské unie. Sociální síť řeší aféru taky v Rusku.

Přidejte svůj názor

počítače

"Dopis také vysvětluje kroky, kterými Facebook od té doby reagoval," podotkl mluvčí komise Christian Wigand. Na společnost se kvůli skandálu se zneužitím dat celkem až 87 milionů lidí společností Cambridge Analytica minulý týden obrátila komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová odpověděla ještě před vypršením lhůty, kterou od Jourové dostala.

V dalších diskusích podle Wiganda chce Evropská komise a Jourová probrat s lidmi z Facebooku skutečné zavedení potřebných změn do praxe, také v kontextu nových evropských pravidel pro tuto oblast, která začnou platit v květnu. Komisařka by měla se Sandbergovou hovořit telefonicky už počátkem příštího týdne; Jourová o věci jedná také s úřady EU a unijních členských zemí.

"Přerostlo nám to přes hlavu. Ale zároveň je to pro všechny zúčastněné důrazná lekce," uvedla ke kauze zneužití dat z facebooku ve čtvrtek Jourová. Komise podle ní poté, co si případy zanalyzuje, přijde co nejdříve se "systémovým a strategickým" řešením problematiky.

Ruská státní cenzurní agentura Roskomnadzor žádá po provozovateli sociální sítě facebook vysvětlení, proč odpojil účty některých ruských médií. Úřad konkrétní účty neupřesnil. Agentura Reuters poznamenala, že výzva přichází poté, co Facebook v úterý oznámil smazání několika stovek profilů spojených se skupinou Rusů, které americké úřady obvinily z pokusů ovlivnit volby v USA.

Roskomnadzor podle RIA Novosti považuje odpojení účtů za pokračování nepřátelské politiky společnosti Facebook vůči ruským uživatelům. Úřad tvrdí, že Rusové i zahraniční uživatelé facebooku se nyní k ruskému zpravodajství dostávají obtížněji.

Šéf facebooku Mark Zuckerberg v úterý vysvětlil, že smazané stránky měly vazby na skupinu známou jako Federální zpravodajská agentura (FAN), která je podle analytiků facebooku propojena s Agenturou pro výzkum internetu (AII). Dodal, že aktuální krok firmy je součástí snahy zbavit se falešných a manipulativních účtů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron podlehl: Po protestech avizoval daňové úlevy i zvýšení mezd

11.12.2018 05:00 V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest, které už více než tři týdny otřásají…

Chcete naše zprávy, plaťte za ně. Evropská média podpořila další výzvu na…

11.12.2018 04:56 Zástupci evropských médií podpořili další výzvu, která se týká připravované evropské směrnice o…

Macron reaguje na protesty: Hněv Francouzů je hluboký a oprávněný

10.12.2018 21:43 Aktualizováno V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest, které už více než tři týdny otřásají…

Europoslanci budou k Babišově možnému střetu zájmů přijímat usnesení

10.12.2018 21:39 Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rezoluci, která má vyzvat Evropskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama