Rakouský kancléř chce obnovit rozhovory o Sýrii, Macron hájí rakety proti Asadovi

Vídeň/Paříž - Rakouský kancléř Sebastian Kurz se obává eskalace napětí mezi USA a Ruskem. Dnes vyzval k obnovení mírových rozhovorů o syrského konfliktu, které se konaly ve Vídni v roce 2015. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že raketový úder, který v sobotu nad ránem v Sýrii provedly mezinárodní síly v čele se Spojenými státy, byl legitimní.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Sebastian Kurz
doporučujeme

"Po šokujícím použití chemických zbraní ze 7. dubna a po té poslední vojenské akci Západu v Sýrii je nyní na pořadu dne připomenout si důvod a všemi silami prosazovat diplomatický mírový proces," řekl Kurz podle agentury Reuters.

"Už je dlouhou tradicí, že Rakousko funguje v konfliktech jako místo dialogu a stavitel mostů, naposledy v íránské jaderné dohodě. Rozhovory o Sýrii je připraveno kdykoli uspořádat," dodal kancléř.

Macron v neděli prohlásil, že ještě před zásahem v Sýrii telefonicky přesvědčil amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby své vojenské jednotky ze Sýrie zatím nestahoval. "Přesvědčili jsme ho, že je nezbytné tam zůstat," řekl v interview, které vysílaly stanice BFM TV, RMC radio a server Mediapart. "Máme naprosté právo takto zasáhnout, jsme tři členové Rady bezpečnosti OSN," řekl Macron.

Aby se dospělo k "trvalému řešení", je podle něj nutné "mluvit s Íránem, Ruskem a Tureckem". Vyjádřil také potěšení nad tím, že po spojeneckých úderech proti Sýrii byla rozbita jednota mezi Moskvou a Ankarou. "Těmi údery a tou intervencí jsme je v této věci rozdělili, Rusy a Turky...Turci odsoudili chemické útoky a podpořili operaci, kterou jsme provedli," řekl prezident. Oba hlavní spojence Damašku - Rusko a Írán - by si Macron přál zapojit do jednání.

Rusko, které podporuje Asada politicky a vojensky, se podle něj samo postaralo o to, že nese spoluvinu na akcích syrské vlády. "Samozřejmě, že nesou (Rusko) svůj díl viny. Oni sami chlorin nepoužili, metodicky ale zamezovali mezinárodnímu společenství, aby jednalo prostřednictvím diplomatických kanálů s cílem zastavit použití chemických zbraní," řekl.

To prý řekl i ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Současně ale sdělil, že jeho plánovaná návštěva Ruska příští měsíc zůstává beze změn.

Pentagon údery v Sýrii hodnotí jako tvrdou ránu chemickému programu syrské armády. Vypáleno bylo podle něj 105 střel, tři vybrané cíle byly zničeny a ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Ruská armáda tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Pentagon ani Moskva nemají informace o případných obětech.

Syrský prezident Bašár Asad dnes útok označil za agresi. Proti operaci protestovaly v Damašku stovky Syřanů. Demonstrace proti zásahu se konaly i v Aténách.

Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání RB OSN. Hlasováním ale neprošel ruský návrh rezoluce, která měla útok odsoudit jako agresi proti Sýrii ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN. Francie, Británie a USA pak v sobotu předložily 12 partnerům v radě návrh vlastní rezoluce o Sýrii, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Rusko uvedlo, že jej prostuduje, ale že nalezení kompromisu bude těžké.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s covidem-19 v Itálii umírá méně, výskytů nákazy ale přibylo

05.06.2020 20:01 V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí…

Afghánec vraždil v Rakousku u hranic s ČR, dostal doživotí

05.06.2020 19:21 Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských…

Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

05.06.2020 18:27 Aktualizováno elká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní…

Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování

05.06.2020 17:10 Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování opatření, která vláda zavedla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy