Italští Carabinieri patří k elitě. Chceme také takové jednotky, zní ze světa

Řím – Carabinieri patří k Itálii stejně neodmyslitelně, jako pizza nebo koloseum. Tyto jednotky ale rozhodně nejsou turistickou atrakcí, nýbrž skvěle vycvičeným bezpečnostním sborem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Carabinieri
doporučujeme

Nová doba s sebou nese i nové výzvy. A dvojnásob to platí na poli bezpečnosti. Stále více zemí zvažuje, že by v rámci svých ozbrojených složek zavedlo jednotky, jež by stály někde na půli cesty mezi armádou a policí. Itálie podobné jednotky má. Známí italští karabiníci (Carabinieri) jsou vlastně policejní jednotkou s vojenským výcvikem.

Jejich kvalit si již povšimli v zahraniční a Carabinieri tak vyrážejí do nejrůznějších zemí, aby tamější bezpečnostní síly naučili novým technikám a postupům. Takto již pracují například v Kosovu, Afghánistánu nebo Libanonu.

Ve spletitém systému italských bezpečnostních složek platí karabiníci za elitu. Právě oni řeší masové nepokoje nebo zasahují proti chapadlům italské mafie. Byli to právě oni, kdo loni vytáhli šéfa nechvalně známé ´Ndranghety Giuseppe Giorgiho z jeho tajné skrýše ukryté za krbem. Ke své policejní práci ale mají karabiníci navíc vojenský výcvik. I formálně tak vlastně slouží jak pod ministerstvem obrany tak pod ministerstvem vnitra.

Právě tato unikátní kombinace z nich dělá žádané instruktory pro bezpečnostní složky v různých koutech světa. Například v Iráku již Italští karabiníci vycvičili na 13 000 místních policistů. Na 160 z nich bylo také nasazeno v Bosně a Kosovu, zejména v okolí města Mitrovica, jež se stalo nechvalně známé díky svým masovým výtržnostem.


Právě kosovské nasazení ukázalo užitečnost sboru Carabinieri. Nadřízení je mohli využít k širokému spektru úkolů, počínaje strážní službou vojenského typu, přes pacifikaci nepokojů až po policejní vyšetřování.

U Italů se ale plánují poučit i jejich spojenci v rámci NATO. Karabiníci mají být součástí plánovaného cvičení s názvem Viking. Na něm chtějí alianční síly mimo jiné trénovat právě postupy, v nichž klíčovou roli hrají tyto policejně-vojenské jednotky. Mnoho evropských zemí se již teď zajímá o to, jak přesně sbor funguje. Zdá se tedy, že karabiníci by do budoucna nemuseli být jen italskou specialitou.  

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Lodní nehoda v Budapešti: Kapitán byl střízlivý

18.06.2019 18:55 Kapitán hotelové lodi, která v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do výletního plavidla s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama