Skandál v showbyznysu. Rozzlobení umělci vracejí německé ceny Echo

Berlín - Rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann nebo berlínské kvarteto Notos Quartett oznámili vrácení prestižního hudebního ocenění Echo. Důvodem je skandál, který minulý týden vyvolalo udělení ceny dvojici raperů za album, na němž jsou i písně s údajně antisemitskými texty. Mluvčí etické komise hudebních cen, exposlanec za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Wolfgang Börnsen dnes vysvětlil rozhodnutí nestáhnout nominaci raperů tím, že překračování hranic sice "není přijatelné, ale je součástí hudební kultury".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klavír, ilustrační fotografie

Klasický klavírista Levit a dirigent Enoch zu Guttenberg jsou zatím posledními z umělců, kteří svou trofej Echo Klassik vrátili kvůli ocenění raperů Kollegaha a Farida Banga za jejich album Jung, Brutal, Gutaussehend 3. Na něm jsou i songy s verši zjevně bagatelizujícími hrůzy holokaustu: "Mé tělo je vyrýsovanější než vězňů z Osvětimi" nebo "Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem".

"Překračování hranic není přijatelné, ale je součástí hudební kultury," řekl dnes agentuře DPA mluvčí etické rady cen Echo Börnsen. Rada podle něj k rozhodnutí nezrušit nominaci rapující dvojice na Echo dospěla společně. V tomto případě prý umělecká svoboda v textu "nebyla tak zásadně překročena", aby to opravňovalo vyloučení z nominace.

Zároveň ale Börnsen zdůraznil, že grémium texty považuje za neobhajitelné a nedůstojné. "Chybí nám vlastní odpovědnost umělců," poznamenal s tím, že je třeba se poučit a že chce pokračovat v debatě o tomto problému.

Rezignaci na členství v radě dnes oznámil Christian Höppner, prezident Německé kulturní rady, která je zastřešující organizací německých kulturních sdružení.

Udělení ceny v kategorii hip-hop oběma raperům je "naprosto neodpovědný, nepochopitelný chybný krok poroty Echa a zároveň výraz současného stavu naší společnosti", napsal Levit na svém twitterovém účtu. "Poskytovat takovým antisemitským heslům platformu a pocty je neúnosné," dodal rodák z Nižného Novgorodu, který svou cenu Echo Klassik dostal v roce 2014 za nahrávku pozdních klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.

"Poté, co bylo takové ocenění nyní v roce 2018 propůjčeno autorům odporných antisemitských lacině žertovných textů a ještě k tomu bylo povoleno 'etickou radou' vašeho sdružení, považovali bychom za hanebné ponechat si tuto cenu ve svých rukou," napsal dnes dirigent Guttenberg ve společném prohlášení s houslistou Andreasem Reinerem z orchestru Das KlangVerwaltung. Guttenberg a orchestr byli oceněni v roce 2008.

Své čerstvé ocenění už mezitím vrátil bývalý baskytarista skupiny Manfred Mann či autor obalu beatlesovského alba Revolver Klaus Voormann, který byl vyznamenán za celoživotní dílo. Také loni oceněné komorní těleso Notos Quartett se rozhodlo cenu vrátit. Vrácení všech svých cen Echo dnes oznámil také rocker Marius Müller-Westernhagen.

Populární hudebník Peter Maffay vyzval odpovědné osoby k odstoupení. Ocenění raperů kritizovali i další němečtí umělci, politici a osobnosti veřejného života, včetně představitelů německých Židů.

Hudební ceny Echo uděluje každoročně Německá akademie nahrávacího průmyslu zvlášť v oblasti populární hudby, klasiky (Echo Klassik) a jazzu (Echo Jazz). Oceněné vybírá porota, která zohledňuje prodejnost nahrávek i jejich umístění v žebříčcích. Sdružení německého hudebního průmyslu vzhledem k protestům slíbilo, že přepracuje koncept ocenění.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie jako země islámu? Neopakují se 30. léta! Špinavá šelma vychází z…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Filozof Alain Finkielkraut podporuje i nadále ve Francii hnutí „žlutých vest". Ačkoliv se stal…

Tragická dovolená: Devítiletá dívka si dala zmrzlinu, domů se už nikdy…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Vytoužená dovolená ve Španělsku se pro rodinu z Británie změnila v horor. O víkendu si jejich…

Katalánci se bouří. Zapalovali pneumatiky a blokovali dálnice, policie…

21.02.2019 21:00 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes demonstrovaly v řadě měst Katalánska proti procesu s bývalým vedením tohoto…

Rozhovory o brexitu pokročily, hlásí Londýn. Juncker to vidí zcela jinak

21.02.2019 20:38 Aktualizováno V rozhovorech s Bruselem dochází k pokroku, stále však zbývá spousta práce. Tak dnes hodnotil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama