Francii hrozí dopravní kolaps kvůli stávce zaměstnanců Air France

Paříž - Zaměstnanci francouzských aerolinek Air France dnes druhým dnem stávkují za vyšší mzdy, zrušeno bylo 30 procent letů. Požadují šestiprocentní nárůst mezd s argumentem, že se jim nezvyšovaly od roku 2011. V zemi stávkují i železničáři a studenti.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Air France
doporučujeme

Stávka se dotýká i spojení s Českou republikou. Zrušen je let Air France v 19:45 z Paříže do Prahy a ve 20:35 z Prahy do Paříže.

Od února stávkoval pozemní a palubní personál Air France již celkem devět dní a podle francouzských serverů by k nim měly další přibýt. Po třídenním jednání odborové svazy totiž odmítly nabídku vedení na okamžitý nárůst mezd o dvě procenta a posléze o dalších pět procent v průběhu tří let.

Francie přitom v těchto dnech čelí i pokračující stávce železničářů. Podle státních drah SNCF dnes jezdil pouze každý třetí rychlovlak. Zaměstnanci protestují proti reformě, která je má připravit o dosavadní finanční výhody i o jistotu zaměstnání. Zákon v úterý schválila dolní komora parlamentu, nyní jej čeká projednávání v Senátu.

V protestech po celé Francii pokračují také studenti. Dnes obsadili i Pařížský institut politických studií (Sciences Po), kde studoval i prezident Emmanuel Macron. Protestují proti reformě přijímacího řízení, která podle jejich názoru znesnadní absolventům středních škol přístup na veřejné vysoké školy.

Vlnu nesouhlasu vzbudily i plány vlády více zdanit důchodce, snížit stavy v některých nemocnicích a reorganizovat soudnictví. Macron řekl, že se protesty nenechá odradit a reformu francouzské ekonomiky uskuteční. "My tu reformu potřebujeme," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle expertů pod kontrolou

05.06.2020 20:34 Aktualizováno Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií,…

Lidí s covidem-19 v Itálii umírá méně, výskytů nákazy ale přibylo

05.06.2020 20:01 V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí…

Afghánec vraždil v Rakousku u hranic s ČR, dostal doživotí

05.06.2020 19:21 Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských…

Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

05.06.2020 18:27 Aktualizováno elká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy