Z centra Berlína bylo město duchů, pyrotechnici likvidovali bombu

Berlín - Z centra Berlína se dnes dopoledne muselo evakuovat asi 10.000 lidí kvůli likvidaci letecké bomby ze druhé světové války. Zneškodnit pumu se pyrotechnikům podařilo kolem 13:30 SELČ. Předtím bylo na několik hodin kompletně uzavřeno hlavní nádraží, které se nachází poblíž. Nyní se začne provoz postupně vracet do normálu. Zpět do svých domovů mohou i místní.

Přidejte svůj názor

Německá policie, ilustrační foto

Kvůli půltunové bombě, která byla nalezena při stavebních pracích v ulici Heidestrasse nedaleko hlavního nádraží, se museli evakuovat obyvatelé v okruhu 800 metrů. Okolím, ve kterém se dopoledne pohybovalo výrazně méně vozů i lidí než obvykle, projížděla policejní auta s megafony, která vyzývala obyvatele, aby uposlechli výzvy k opuštění prostoru.

"Jak už jste se dozvěděli z médií, bude dnes zneškodňována bomba z druhé světové války," hlásala policie z ampliónu. "Vyzýváme všechny lidi v dotyčných bytech, aby je okamžitě opustili," dodávali policisté, kteří pro jistotu byty obcházeli i jednotlivě. Do akce se jich zapojilo na 300.

Dnešní přesuny, po nichž oblast připomíná město duchů, se vedle místních obyvatel dotkly i několika ministerstev, místního soudu nebo části areálu univerzitní nemocnice Charité. Evakuace dopadla také na několik hotelů v okolí hlavního nádraží, kanceláře společnosti Deutsche Bahn i pobočku České tiskové kancléře (ČTK), která je poblíž.

Se zneškodněním bomby se mělo původně začít v 11:30 SELČ, nakonec se ale asi o hodinu a 20 minut zdrželo. Samotnou likvidaci pyrotechnici zvládli za několik desítek minut, když se jim podařilo z pumy vyjmout roznětku, a pak ji kontrolovaně odpálit. "Dobrá práce pánové. Bomba z války byla zneškodněna," napsala pak policie na twitteru. Původně panovaly obavy, že by se zneškodnění mohlo výrazně protáhnout.

zdroj: YouTube

V dopravě měla likvidace bomby nejcitelnější dopady na hlavním nádraží, kterým od 10:00 SELČ vlaky jen projížděly. Od 11:30 SELČ zde byla železniční doprava zcela uzavřena, a spoje z Česka proto jezdily do berlínských stanic Špandava (Spandau) a Gesundbrunnen. Mezi stanicemi berlínské příměstské rychlodráhy Friedrichstrasse a Tiergarten místo vlaků jezdily náhradní autobusy, které se evakuovanému okruhu vyhýbaly. Přerušena byla také tramvajová doprava v okolí hlavního nádraží.

Náhradní trasu měly i některé autobusové linky, včetně té, která spojuje centrum německé metropole s letištěm Tegel. Na něm měl být podle čtvrtečních zpráv provoz před a během zneškodňování "silně omezen", nakonec byl ale normální.

Zneškodňování bomby podobného rozsahu se v Berlíně odehrává jednou či dvakrát do roka. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelové hrozí další volební porážka. Varovala CDU před mrzoutstvím

20.10.2018 22:05 Aktualizováno Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá…

Francie vyhodila v Itálii další uprchlíky. Salvini soptí, na alpskou…

20.10.2018 22:02 Aktualizováno Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu…

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, zněla i…

20.10.2018 20:35 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, selhalo mu srdce

20.10.2018 19:24 Ve věku 80 let na srdeční selhání zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama